Ознака: Јужна Кореја

Приведен лидерот на јужнокорејска секта обвинета за ширење на заразата

Властите на Јужна Кореја го уапсија лидерот на религиозна секта поврзана со најголемиот кластер на коронавирус во оваа земја, јавува Би-би-си. Осумдесет и осумгодишниот Ли...

Северна Кореја мисли дека тој го донел коронавирусот, а Јужна Кореја...

Пребегнатиот Ким Геум-хијок кој пливајќи се врати во Северна Кореја, што доведе до воведување на карантин во Каесонг, е баран во Јужна Кореја каде...

Смртта на градоначалникот на Сеул го истакна проблемот со самоубиствата во...

Кореа хералд Наводното самоубиство на сеулскиот градоначалник Парк Вон-сун повторно во центарот на вниманието го стави проблемот со самоубиствата во Јужна Кореја. Парк е последната...

Пребегнатите Севернокорејци се соочуваат со гневот на Сеул и на Пјонгјанг

Автори: Џонг-хо Ли и Џон Херсковиц Блумберг Со години пребегнатите Севернокорејци ги користеа заштитите на слободата на говор во нивните домови во Јужна Кореја за да...

Зошто Северна Кореја се обидува да го убие човекот што испраќа...

Речиси умрев двапати вели Парк Санг-хак, кој е познат како „непријател нула“ во Северна Кореја, која се обидува да го елиминира откако тој пребегна...

Северна Кореја ги враќа звучниците за пропаганда на границата со својот...

Северна Кореја повторно ги поставува звучниците за пропаганда по должина на границата, што е најнов потег во повлекувањето од корејскиот мировен договор, што, пак,...

Офанзивата на Ким Јо-јонг треба да ги отстрани сомнежите за нејзиното...

Зацврстената моќ на Ким Јо-јонг и „револуционерната“ крв ја прават можен наследник на нејзиниот брат во патријархалната Северна Кореја Автор: Чо Санг-хун Њујорк тајмс Кога Северна Кореја...

Сеул го повикува Пјонгјанг да ги зачува каналите за комуникација

Јужна Кореја ја повикува Северна Кореја да ги зачува постојните линии на комуникација меѓу двете земји, изјави портпаролот на јужнокорејското министерство за обединување. - Овие...

Северна Кореја ја прекинува комуникацијата со Јужна Кореја на пладне, „жешката...

Северна Кореја ќе ги прекине сите линии на комуникација со Јужна Кореја почнувајќи од пладне на 9 јуни, како одговор на фактот дека Јужна...

Роботи во Јужна Кореја им служат пијалаци на гостите

Со оглед на пандемијата на коронавирусот, низ целиот свет се преземаат посебни мерки за да се спречи ширењето на инфекцијата, а едно кафуле во...