Ознака: Јужна Кореја

Кина, Јапонија и Јужна Кореја бараат соработка за време на трговскиот...

Лидерите на Кина, Јапонија и Јужна Кореја повторија на трилатералниот самит дека остануваат посветени на ставање крај на севернокорејската нуклеарна и ракетна програма. Покрај Северна...

САД, Јапонија и Јужна Кореја разговараа за денуклеаризација на Северна Кореја

Претставници на САД, Јапонија и Јужна Кореја во Вашингтон разговараа за денуклеаризација на Северна Кореја, соопшти Стејт департментот. Специјалниот претставник на САД за Северна Кореја,...

Старото знаме со изгрејсонцето предизвикува раздор помеѓу азиските соседи

Јапонија тајмс Автор: Реиџи Јошида Минатиот месец, јужнокорејскиот пратеник Ан Мин-сук од владејачката Демократска партија, пред медиумите во Сеул бараше да се објасни резолуцијата предложена во...

Пожар на два танкера во Јужна Кореја

Најмалку десет лица се повредени во пожар што зафати два танкера со нафта во јужнокорејското пристаниште Услан, соопштија припадници на крајбрежната стража, додавајќи дека...

Лекар извршил абортус на погрешна жена

Полицијата започна истрага во Јужна Кореја, откако лекар по грешка извршил абортус. На 7 август, бремена пациентка со шест неделен фетус отишла на клиника...

Јужна Кореја бара ИОЦ да го забрани неофицијалното јапонско знаме

Јужна Кореја официјално побара од Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ) да го забрани неофицијалното јапонско знаме со „сонцето кое изгрева“ пред Олимпијадата во Токио во...

Политичар критикувал професорка затоа што немала деца

Јужнокорејски политичар го навлече бесот на социјалните медиуми врз себе откако критикуваше кандидатка за претседателската функција на комисијата за фер-трговија затоа што „не ја...

Силна реакција на Јапонија по новите ракетни лансирања на Северна Кореја

Јапонската влада соопшти дека Северна Кореја лансирала две балистички ракети и нагласи дека со тоа Пјонгјанг ја крши резолуцијата на Советот за безбедност на...

Јужна Кореја будно го следи секое ново ракетно лансирање на Севернокорејците

Северна Кореја лансираше денеска две балистички ракети до краток домет во морето на источниот брег, соопшти јужнокорејската војска. - Нашата војска ги следи движењата од...

Јужна Кореја го раскина Договорот за споделување разузнавачки информации со Јапонија

Јужна Кореја одлучи да го напушти договорот за размена на воени разузнавачки информации со Јапонија, објави новинската агенција „Јонхап“, цитирајќи го заменик-шефот на Советот...