Ознака: Јужна Африка

Волонтирањето не е гаранција за добивање на вакцините

Иако стотици волонтери од Јужна Африка учествуваа во испитувањата за откривање на ковид-вакцината, сепак земјата нема гаранција дека ќе ги добие потребните дози за...

Пронајден череп стар два милионa години

Австралиските истражувачи велат дека откривањето на череп стар два милиона години во Јужна Африка дава повеќе информации за човечката еволуција. Черепот е остаток од...

Во Африка речиси милион случаи на коронавирус, половина се од една...

Јужна Африка има повеќе од половина милион потврдени случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство на земјата, дидека во цела Африка заразени се речиси...

Стотици заразени со коронавирус избегале од карантин во Африка

Стотици лица заразени со коронавирус, изминатите недели избегале од центрите за карантин, а полицијата трага по нив. Тие биле сместени во нехигиенските и несоодветните центри...

Во најдлабокиот рудник во светот со коронавирус се заразиле 164 рудари

Во најдлабокиот рудник во светот, Мпоненг во Јужна Африка, 164 рудари се заразиле со коронавирусот, поради што рудникот ќе биде затворен на неопределено време. Рудникот...

Неандерталците јаделе ајкули и делфини

Истражувањата во Португалија покажуваат дека неандерталците користеле храна од морето во иста мера како и директните предци на современите луѓе. Тие јаделе риба, школки...

Премиерот на Лесото не се појави на судењето за убиството на...

Премиерот на африканското кралство Лесото, Томас Табане, не се појави на судењето за убиството на неговата поранешна сопруга Липолело Табане под изговор дека треба...

ОН: Глад им се заканува на 45 милиони луѓе во Јужна...

Поради сушите, поплавите и економската криза, во некои земји во Јужна Африка им се заканува глад на 45 милиони луѓе, што е рекорден број,...

Мис универзум: Посакувам младите девојки да се видат себеси во мене

Претставничката на Јужна Африка, Зозибини Тунзи, е победничка на изборот Мис универзум што се одржа вчера во Тајлер Пери Студиос во Атланта, САД. Таа...

Јужна Африка го освои Светското првенство

Јужна Африка го освои Светскиот куп во рагби третпат во својата историја. Во финалето, во Јапонија, Јужна Африка ја победи Англија 32:12. Јужна Африка го...

DARLING in the FRANXX Episode 24 at website https://animeplanet.cc boku no hero academia anime planet

Watch One Piece (Dub) Episode 517 (https://crunchyrollfree.com/m/WEJ/ep-517) at website https://crunchyrollfree.com. See more crunchyroll 30 day free trial