4.8 C
Skopje
28.1.2022 - 20:06

Ознака: јужен судан

Авион се урна врз населено место во Јужен Судан

Најмалку 17 лица загинаа, а еден патник преживеал по пад на товарен авион на населениот дел Џуба, веднаш по полетувањето од аеродромот во главниот...

ЕУ планира да вооружува странски армии

Клем Рајан ЕУ сака преку мировен фонд од 10,5 милијарди евра да им испорачува оружје на партнерски земји и на тој начин да ги зголеми...

ОН: Ужасно сексуално насилство врз жените во Јужен Судан

Жените и девојчињата и понатаму страдаат од високо ниво на сексуално насилство поврзано со конфликтот во Јужен Судан, иако завојуваните страни потпишаа мировен договор,...

Силувани и тепани 125 жени и девојчиња во Јужен Судан

 Во Јужен Судан изминатите денови силувани и тепани се 125 жени и девојчиња, соопштија хуманитарните работници. Организацијата „Лекари без граници“ соопшти дека „драматично се зголемени“...

Малолетна девојка од Јужен Судан продадена на аукција преку Фејсбук

Фејсбук е под притисок откако малолетна девојка беше ставена на аукција во Јужен Судан, пишува магазинот „Тајм“. На социјалната мрежа се појавија реклами за...

Авион падна во езеро во Јужен Судан, 21 лице загинаа

Преполн авион на компанијата „Бејби ер“ се урна во езеро во Јужен Судан, при што загинаа 21 лице, а тројца ја преживеаја несреќата, меѓу...

Децата-војници во Јужен Судан го оставија оружјето

Некогашните деца-војници беа ослободени од обврските во Движењето за национално ослободување на Судан, на церемонијата одржана надвор од Јамбио, Јужен Судан. Младите Суданци, чиј...

Над 200 деца војници ослободени во Јужен Судан

Вооружените групи во Јужен Судан ослободија над 200 деца војници во согласност со договорот за ослободување на речиси илјада деца во следните неколку месеци,...