12.8 C
Skopje
25.7.2021 - 6:00

Ознака: југославија

Феминизмот во Југославија го ширеле „Базар“ и „Старт“

Унгарската научничка Софија Лоранд напиша книга за феминизмот во Југославија и за неговата појава во 1980-тите и 1990-тите години, со наслов „Феминистичкиот предизвик во...

Захарова: САД мора да се извинат за бомбардирањето на поранешна Југославија

САД мора да се извинат за бомбардирањето на поранешна Југославија во 1999 година и да им исплатат компензација на роднините на убиените и повредените...

A со Тито, што правиме со Тито?

Формално се реши прашањето чиј е Александар Македонски (Велики), не се знае чиј ќе биде Гоце Делчев сосе Даме Груев и Сандански. Ја нема...

Шпанија и Аргентина златни за САД и за Југославија

Годинава во Кина (31 август - 15 септември) ќе се одржи 18-то Светско првенство (СП) во кошарка. Во пресрет на овој голем спортски настан,...

Македонскиот народ ќе пропадне заедно со Југославија!

Викендов се навршија осум години од смртта на еден врвен интелектуалец, македонски политичар и дипломат, Лазар Мојсов. Во декласифицираните документи на британската тајна служба,...

Драма во Манила, второ злато за Југославија

ИСТОРИЈАТ НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ВО КОШАРКА (5) Годинава во Кина (31 август - 15 септември) ќе се одржи 18. Светско првенство (СП) во кошарка....

Ги поврзуваме музичарите од поранешна Југославија

Премил Петровиќ, идејниот творец, уметнички раководител и диригент на познатиот ансамбл „Ноу бордерс оркестра“ укажува дека во регионов има многу проблеми и дека луѓето...

Што содржи тајниот документ на ЦИА за Македонија подготвен пред 70...

Семакедонско обединување во една држава поддржано од Југославија и ВМРО Викендов се навршуваат точно 70 години од тогаш подготвената, топ-доверлива информација на директорот на ЦИА,...

Тито, Кинезите и ние Македонците

Настани, симболи, алузии Денес кога и државата и историчарите мијат раце од својата историја и од своето минато, вреди да се потсетиме на некои датуми...

Одаловиќ: Договорена заедничка регионална листа на исчезнати лица

По конфликтите на територијата на поранешна Југославија, околу 11.700 лица и натаму се водат како исчезнати, соопшти претседателот на српската Комисијата за исчезнати лица,...