Ознака: Југоисточна Европа

Се палат ли генераторите на Југоисточна Европа

Повеќе или помалку, растот на БДП во земјите од Балканот е квалификуван како значителен Според истражувањето на Светската банка насловено „Пролет 2021“, објавено минатата недела...

Загриженост за можно ново безбедносно жариште во Југоисточна Европа

Кога ЕУ навистина сака да постигне исчекор во некој преговарачки процес и ја врти работата кон безбедноста и загрозувањето на истата таа, тоа значи...

Поделби, нетрпеливост и стереотипи на Балканот за крој по туѓ аршин

Избори во повеќе држави во Југоисточна Европа за време на корона-кризата Во повеќето земји од Западен Балкан владее специфична предизборна атмосфера во која преовладуваат националните емоции,...

Што ги плаши најмногу младите од Југоисточна Европа

Истражувањето за тоа што најмногу ги плаши младите, спроведено за период од две години, при што се интервјуирани повеќе од 10.000 млади луѓе од...

Руско МНР: Идејата за „Голема Албанија“ може да предизвика дестабилизација на...

Промовирањето на идеологијата за „Голема Албанија“ ќе доведе до нестабилност на Балканот и обновување на конфликтите, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи. – Таква...

Бизнисите ќе се шират преку инвестициска платформа

Преку Регионалната инвестициска платформа, која од неодамна ја промовираа стопанските комори од земјите на ЈИЕ, компаниите на едно место можат да најдат точни информации...

Анѓушев: Алтернатива освен членство во ЕУ нема, земјите од регионот да...

Алтернатива за земјите од регионот, освен членство во ЕУ, нема, а регионот мора да биде поефикасен и заедно да работиме за иднината, порача вицепремиерот...

Џафери на 15-тата Средба на Југоисточна Европа во Тирана

Средбите на Утринските молитви се инспиративна традиција која ги пренесува вредностите на вера, мир и љубов, и токму тоа се суштинските вредности кои се...

Јунајтед Груп ќе вложи 600.000 евра во Југоисточна Европа

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ја поддржа најавата на Јунајтед Груп (СББ, Телемач и Тотал ТВ) во наредните пет години да вложи...