28.7 C
Skopje
18.7.2019 - 19:54

Ознака: јубилеј

Омилениот стрип на поранешна Југославија „Алан Форд“ го слави 50-от роденден

Познатиот стрип „Алан Форд“ ја слави 50-годишнината од излегувањето на првиот број во Италија, а анимираните јунаци од групата ТНТ и нивната препознатлива сатира...

„Битолски весник“ прослави 55 години од основањето и издавањето на првиот...

Редакцијата на „Битолски весник“ свечено го обележа јубилејот 55 години од основањето и излегувањето на неговиот прв број.  Редакцијата на „Битолски весник“ од 1964 година...

Јубилејниот фестивал за гитара „Тремоло“ со многу гости

­Детскиот културен центар - Карпош и градот Скопје од 9 до 12 мај го организираат интернационалниот фестивал за гитара „Тремоло“. Овој интернационален фестивал, кој...

„Тинекс“ одбележа 25 години успешна приказна

Компанијата „Тинекс“, на 23-ти Април одбележa 25 години од своето основање во 1994 година. -Успешната приказна на нашата компанија се темели на континуираната посветеност на...

Зачетник на македонизмот

Јубилеј: 110 години од смртта на Кузман А. Шапкарев Кузман Шапкарев (Охрид, 1 февруари 1834 - Софија, 18 март 1909) е значајна личност во историјата...

Мини Морис со ексклузивен дизајнерски модел ќе одбележи 60 години од...

Посебна линија на ексклузивен дизајнерски модел на популарниот автомобил „мини морис“ ќе биде издадена во чест на 60-годишнината од создавањето на овој автомобил. Специјалниот модел...

Почитувачи на уметноста го прославија јубилејот на НГМ

Седумдесетгодишното постоење на Националната галерија на Македонија (НГМ) завчеравечер беше свечено одбележено во еден од нејзините три активни објекти, во „Даутпашиниот амам“ од каде...

Незаборавно патување со временската машина на „Нокаут“

Групата „Нокаут“ го врати времето назад и со својата временска машина не прошета низ 20-годишната успешна музичка кариера на синоќешниот јубилеен концерт во СРЦ...

Јубилеен концерт на „Нокаут“

На истото место каде што пред 20 години го одржа првиот голем концерт, во организација на „Авалон продукција“, групата „Нокаут“ утре ќе ги прослави...

Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ одбележува 65 години дејност

Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ од Скопје денеска ќе отпочне со активностите по повод одбележувањето на јубилејот 65 години од основањето. Од почетоците...