Ознака: ЈО

ЈО: Немало насилство при подигањето на мртовецот од струмичката болница

Откако Јавното обвинителство (ЈО) беше известено од МВР за случајот со подигањето на мртовецот од инфективното одделение при струмичката болница, веднаш издаде насоки да...

Законот за ЈО – врел костен за политичарите

Новиот закон за јавно обвинителство продолжува да ги бранува политичката и стручната јавност во државата. По низа несмасни пресврти со поднесување, па повлекување и...

Жерновски и ОБСЕ: Законот за ЈО, ветер во грб на патот...

Во рамките на албанското Претседателство на ОБСЕ за 2020 година, денеска во Скопје беше организирана конференција „Превентивни мерки и спроведување на законот: градење отпорност...

Министерството за правда и ВМРО-ДПМНЕ имаат спротивставени ставови за законот за...

Продолжува политичкото разногласие во однос на новиот закон за јавно обвинителство. Законот за јавно обвинителство се подготвуваше долг временски период од работна група во која...

Законот за ЈО не е партија политички покер

Политичката неизвесност околу носењето на новиот закон за ЈО се продлабочува. Партиите од власта и од опозицијата остануваат секоја со својот шпил карти во...

Ни треба закон за ЈО што не е спротивен на Уставот

Без разлика кои се и какви се коментарите и очекувањата кај различните политички кујни, не смее да се занемари или, пак, да се изостави...

Јовески: Потребно ни е силно, професионално и одговорно обвинителство

Државниот јавниот обвинител Љубомир Јовески смета дека треба да има силно, професионално и одговорно обвинителство, да не се задоволуваат дневно – политички потреби и...

Жбогар препорача да се донесе законот за јавно обвинителство

Продолжување со реформите во клучните области и донесување на новиот закон за Јавното обвинителство пред да се распушти парламентот, се пораките на евроамбасадорот Самуел...

Отворена предистражна постапка за „Рекет 2“

Започната е предистражна постапка за „Рекет 2“, потврдуваат од Јавното обвинителство за Алфа ТВ. -Кривичната пријава поднесена од Вера Иванова против Директорот на Фондот за...

Собранието ја разреши Катица Јанева

Со 102 гласа „за”, и ниту еден глас „воздржан” и „против” пратениците денеска донесоа одлука за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Одлуката од...

Watch Tensei shitara Slime Datta Ken 2nd Season Episode 2 at website https://funimationfree.com. See more one piece eng dub

Watch The Promised Neverland Episode 8 at website https://animefreak.ws. See more vinland saga animefreak