-4 C
Skopje
18.1.2019 - 23:27

Ознака: јоханес хан

Од Приштина, Хан оди во Тирана на средба со Рама

Европскиот комесар за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, по престојот во Приштина ќе допатува во Тирана, каде што ќе се сретне со премиерот...

Хан: ЕУ мора да ги исполни ветувањата, 2025 година важна за...

Европскиот комесар за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан во интервју за германскиот весник „Ханделсблат“ изјави дека интеграцијата на Западен Балкан во Европската унија...

Сијарто му порача на Хан да се грижи за проширувањето на...

Реагирајќи на изјавата на комесарот за проширување, Јоханес Хан дека Унгарија најверојатно нема да го екстрадира Груевски, унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто...

Хан песимист, не верува дека Груевски ќе биде екстрадиран

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан порача утрово пред почетокот на Советот на министри за надворешни работи на ЕУ дека не верува дека Никола Груевски...

Заев: Имаме поддршка од европските земји за Договорот со Грција

Македонија е позитивен пример на Балканот и ја има поддршката од европските земји и еврокомесарот Јоханес Хан за реализација на Договорот од Преспа и...

Хан од Приштина бара симнување на царините за Србија

Комесарот на Европската Унија за проширување Јоханес Хан вчера престојуваше во Приштина, каде што со претседателот Хашим Тачи, претседателот на Собранието, Кадри Весели, и...

Османи: Македонија ќе успее да ја оствари Агендата 2025 на Европската...

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамки на посетата на Брисел, денеска, оствари работна средба со еврокомесарот за проширување и соседска политика,...

Опозиција со две лица, за внатрешна и за надворешна употреба?

Додека од една страна се препорачува со резерва да бидат толкувани изјавите на меѓународните претставници, во однос на случувањата поврзани со најголемата опозициска партија,...

Хан му порача на Мицкоски дека Преспанскиот договор мора брзо да...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на маргините на Конгресот на Европската Народна Партија оствари средба со еврокомесарот задолжен за проширување и добрососедска политика, Јоханес...

Вие сте антиевропа (1)

(Отворено до Јоханес Хан и Фредерика Могерини) „Каков прекрасен ден. Човек не знае дали да пие чај или да се самоубие“. Така го почнува, почитувани...