25.8 C
Skopje
22.6.2021 - 13:13

Ознака: ЈОРМ

Поднесено обвинение за „Рекет“, Јанева прибавила 50 илјади евра и мебел

Обвинителството поднесе обвинение против Бојан Јовановски, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева и Зоран Милевски - Кичеец, обвинети во случајот „Рекет“. Од Обвинителството информираат дека две...

Обвинителството нема да дозволи мешање на политичарите во кривичните постапки

Јавното обвинителство укажува дека не е време за напади на институциите и оти нема да дозволи дискредитирање на обвинители и мешање во кривични постапки...

Малолетник ја продал својата роднина за невеста

Надлежен јавен обвинител донесе наредба за спроведување на истражна постапка против двајца македонски државјани, за кои постои сомнение дека сториле кривично дело „трговија со...

Одземен пасошот на лицето кое ширеше говор на омраза на Фејсбук

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против едно лице, жител на с.Пелинце, општина Старо Нагоричане, поради постоење на основано сомнение дека го сторило кривичното...

Поднесено обвинение за родителите чии деца настрадаа во пожарот во Велес

Основното јавно обвинителство Велес до Основниот суд во Велес поднесе Обвинителен акт против две лица – жена на возраст од 38 години и маж...

ЈОРМ: Не е загрозено правото на пензија на осигурениците

Во рамки на предистражната постапка која се однесува на невршење распределба на осигуреници во вториот столб од пензискиот систем и неисплата на придонеси во...

Јовески: Се прибираат докази за несреќата кај Ласкарци

Обвинителството не може конкретно во овој момент да ја посочи одговорноста на лице за сообраќајната несреќа кај Ласкарци, се прибираат докази и во оној...

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески и шефицата на ОЈО, Вилма Рускоска, на денешната прес-конференција одржана во Јавното обвинителство соопштија дека ќе се бара проширување...

Отфрлена кривичната пријава на СMK против Заев и Димитров

Кривичната пријава поднесена од Светскиот македонски конгрес против премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров за повеќе кривични дела, меѓу кои...

Поднесено обвинение против седум лица за учество во странска војска

Обвинителен акт за учество во странска војска, паравоени или параполициски формации против седум македонски државјани, поднесе Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за...