Ознака: Јордан

Кралот Абдула Втори вели дека Јордан бил нападнат од беспилотни летала

Јорданскиот крал Абдула Втори вчера изјави дека неговата земја минатата година била нападната од беспилотни летала и ракети од иранско производство. „За жал, Јордан беше...

Се предавам во рацете на неговото величество – писмото на принцот...

Поранешниот престолонаследник на Јордан, принцот Хамза бин Хусеин, изрази верност кон неговиот постар полубрат, кралот Абдула, два дена откако беше ставен во куќен притвор...

Судирот помеѓу кралот и поранешниот престолонаследник го потресува Блискиот Исток

Кралскиот судир излезе на виделина. Клучните фигури беа уапсени и се појавија гласини за државен удар, додека интензивната борба на интриги во палатата го...

Јордан се соочува со наводен пуч по тврдењата на принцот дека...

Јорданскиот принц Хамза преку видео испратено до светските медиуми објави дека командантот на јорданските вооружени сили му рекол да не ја напушта куќата и...

Јорданскиот министер за здравство поднесе оставка поради смртта на осум заразени...

Министерот за здравство на Јордан поднесе оставка откако најмалку шест пациенти починаа на одделот за борба против коронавирус во болница поради недостаток на кислород,...

Дете почина, а над 800 луѓе завршија во болница по специјална...

Петгодишно дете починало, а повеќе од 800 луѓе биле пренесени во болница, поради труење со храна во Јордан. Тие јаделе расипано месо во ресторан на...

Летечки змејови на кои пишува „Останете дома“ летаа над Аман

Пролетта е обично период кога граѓаните на Јордан ги користат пролетните ветрови и редовно летаат летечки змејови. Годинава, со воведувањето на полициски час, оваа појава...

Иванов: Македонија и Јордан ја почитуваат различноста

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Аман беше примен со највисоки државни и воени почести од Кралот на Хашемитското Кралство Јордан, ...

Иванов во посета на Кралството Јордан

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата Маја Иванова од денеска престојува во официјална посета на Хашемитското Кралство Јордан. Во Кралската палата Ал...

Поплави во Јордан, пет деца загинаа, а 16 се водат за...

Најмалку пет деца на училишна возраст загинаа денеска во Јордан, а 16 се водат за исчезнати, како резултат на поплавите што го погодија градот...