1 C
Skopje
23.2.2019 - 14:43

Ознака: Јоргос Кумуцакос

Кумуцакос: Каменос и Коѕијас и по заминувањето од Владата ѝ штетат...

Одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова демократија, Јоргос Кумуцакос оцени дека поранешните грчки министри Никос Коѕијас и Панос Каменос и нанесуваат...

Кумуцакос: Нова демократија, како влада, ќе преговара за нов договор

Ако Договорот од Преспа не дојде во грчкиот Парламент од оваа Влада, тогаш отвора пат за нови преговори, вели Јоргос Кумуцакос, одговорниот за надворешна...

Формирање грчки совет за национална безбедност

Совет за надворешна политика во грчкото МНР, под претседателство на шефот на грчката дипломатија, го отвори патот за формирање совет за национална безбедност на...

Кумуцакос: Изјавите на Димитров ја потврдуваат штетноста на Договорот од Преспа

Изјавите на Никола Димитров ја потврдуваат критиката на Нова демократија за штетниот Договор од Преспа, вели Јоргос Кумуцакос во реакцијата за пренесените ставови на...

Кумуцакос: Ако решението не е добро за земјата, ние како влада...

Решението што ќе се постигне треба да биде добро решение, бидејќи, во спротивно, ние како влада одново ќе преговараме, вели одговорниот за надворешна политика...

Коѕијас и Кумуцакос се испокараа за Заев

Последните јавно изнесени ставови на македонскиот премиер Зоран Заев, беа причина за нови препукувања меѓу власта и опозицијата во Грција. Одговорниот за надворешна политика...