7.8 C
Skopje
16.10.2021 - 7:17

Ознака: јод

Франција ќе дели таблети со јод за жителите покрај нуклеарните централи

Франција бесплатно ќе им дели таблети со јод на 2,2 милиона луѓе што живеат во близина на нуклеарни централи. Целта е подобро да се заштитат...

Литванија со јод ќе се бори против можната радијација од Белорусија

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија планира до крајот на...