12.8 C
Skopje
19.9.2021 - 4:42

Ознака: Јенс Столтенберг

Столтенберг: НАТО не очекуваше толку брз колапс во Авганистан

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека постои закана од меѓународен тероризам поради враќањето на талибанците на власт во Авганистан и дека...

Столтенберг со уверување до Авганистан: НАТО продолжува да ве поддржува

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денес потврди дека разговарал со авганистанскиот претседател Ашраф Гани. Причината за разговорот е тоа што Столтенберг сака да го...

Членството на Македонија и на Црна Гора е доказ дека вратите...

Имаме нови земји-членки од тој регион во последните неколку години, со тоа докажавме дека вратата на НАТО е отворена. Македонија и Црна Гора се...

Столтенберг повика на истрага за данско-американскиот шпионски скандал

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, повика на истрага за данско-американскиот шпионски скандал, по извештаите дека данските власти и помогнале на американската Агенција за...

Пендаровски и Столтенберг разговараа за соработката помеѓу Македонија и НАТО

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Брисел, денескасе сретна со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. На средбата беше дискутирано за соработката...

Столтенберг: Македонија е важен сојузник на НАТО

Македонија е важен сојузник на НАТО, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, по повод една година од членството на земјата во НАТО. Во...

Пендаровски имаше телефонски разговор со Столтенберг

По повод годишнината од членството на Република Северна Македонија во НАТО, претседателот Стево Пендаровски денеска имаше телефонски разговор со Генералниот секретар, Јенс Столтенберг. Во разговорот...

Османи на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари посета на седиштето на НАТО, каде што имаше средба со генералниот секретар Јенс Столтенберг, известуваат од МНР. -...

Заев, Шекеринска и Османи во НАТО на средба со Столтенберг

Владина делегација составена од премиерот Зоран Заев, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе го посетат седиштето на...

Столтенберг разговараше за регионалната безбедност со Хоти

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се сретна со косовскиот премиер Авдулах Хоти во седиштето на Алијансата во Брисел, каде што разговараа за актуелните...