11.8 C
Skopje
25.10.2021 - 20:04

Ознака: јемен

Во Јемен регрутирани 2.700 малолетници

Завојуваните страни во Јемен досега регрутирале и вклучиле во конфликтот најмалку 2.700 малолетници, објави Фондот за деца при Обединетите Нации (УНИЦЕФ). Канцеларијата на УНИЦЕФ во Јемен...

Ријад и Вашингтон повикаа на деескалација во Јемен

Саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман и американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска повикаа на деескалација на состојбата во Јемен. Како што јави ДПА, принцот...

Ново оружје пронајдено во Јемен

Во Јемен се откриени нови оружја за кои се претпоставува дека се произведени во Иран, стои во извештај на генералниот секретар на ОН Антонио...

Хутите побараа формирање на преодна влада во Јемен

Шефот на делегацијата на Хутите на мировните преговори за Јемен, што се одржуваат во Шведска, Мохамед Абдусалам повика на формирање преодна Влада во Јемен...

ОН: Во Јемен треба да се обезбеди храна за 20 милиони...

Светската програма за храна на ОН соопшти дека истражувањето во Јемен покажало дека повеќе од 15 милиони луѓе се наоѓаат во „кризна“ ситуација и...

Вашингтон ќе ја запре поддршката за саудиската коалиција во Јемен?

Американскиот Сенат ќе преземе мерки за повлекување на американската поддршка за саудиската коалиција што се бори во Јемен, нанесувајќи ѝ удар на политиката на...

Од глад и болести во Јемен починале 85.000 деца

Речиси 85.000 деца починале од глад и болести од почетокот на граѓанската војна во Јемен во 2015 година, проценува меѓународната невладина организација „Да ги...

Илјадници деца умираат од глад во Јемен

Хуманитарната организација „Спасете ги децата“, која се бори за заштита на детските права во светот изјави дека повеќе од 85 илјади деца на возраст...

Ријад и Абу Даби ветија 500 милиони долари за гладните во...

Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, кои се главните сили во коалицијата против Хутите во јеменскиот конфликт, денеска соопштија дека ќе издвојат 500 милиони...

ОН: Јемен може да се соочи со „најстрашната глад“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш предупреди дека Јемен може да се соочи со „најстрашната глад што сме ја виделе со децении“ и...