13.8 C
Skopje
18.10.2021 - 22:40

Ознака: јемен

САД, Франција и Велика Британија можни соучеснички во воените злосторства во...

Истражители на ООН составија тајна листа од 160 „главни актери“ меѓу политичката елита во Саудиска Арабија, ОАЕ и Јемен. Ал џезира САД, Велика Британија и Франција можат...

САД формираат воена коалиција против Иран и Јемен

Планот, кој е финализиран во изминатите денови, предвидува САД да обезбедат командни бродови и разузнавачки операции за воената коалиција во водите во близината на...

Повеќе од 50 повредени откако Саудијците продолжија со бомбардирањето на Сана

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија во четвртокот ги обвнови воздушните напади врз бунтовниците во главниот град на Јемен, Сана, во очигледна одмазда за нападот...

Трамп ја зема војната во Јемен под свое, наспроти противењето во...

Американскиот претседател Доналд Трамп стави вето по вторпат во неговиот мандат, овојпат за да го прошири американското учество во граѓанската војна во Јемен, пишува...

Ал Каеда и Исламска држава отворија нов меѓусебен фронт во Јемен

Исламската држава (ИД) и Ал Каеда водат смртоносна борба за територија, нови борци и влијание во Јемен, една од најсиромашните земји на Блискиот Исток....

Најмалку седум деца загинаа во експлозија во Јемен

Најмалку 13 лица, меѓу кои седум деца, загинаа во силна експлозија што во складиште во јеменскиот главен град Сана, соопштија локалните власти. Во експлозијата се...

Конгресот бара да се стави крај на учеството на САД во...

Претставничкиот дом на Конгресот на САД гласаше за ставање крај на американската воена поддршка на Саудиска Арабија за војната во Јемен. На овој начин американските...

Војната и сиромаштијата носат глад, Јемен најзагрозен

Недостигот храна, до кој доаѓа како последица од војна, сиромаштија и екстремни временски услови годинава ќе загрози десетици милиони луѓе ширум планетата, предупреди денеска...

Најмалку седуммина загинати при напад врз болница во Јемен

Во ракетен напад врз болница во рурално подрачје во северозападен Јемен загинаа седум лица, од кои четири деца, соопшти меѓународната хуманитарна организација „Спасете ги...

ОН: Во Јемен, за 48 часа загинаа 12 деца

Дваесет и две лица загинаа, меѓу кои 12 деца, а 30 се повредени во нападите извршени во јеменската покраина Хаџа во последните 48 часа,...