Ознака: јемен

Хутите тврдат дека саудиската коалиција извела воздушни напади врз јеменски провинции

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија извела најмалку десетина воздушни напади врз северозападните и централните провинции во Јемен во раните утрински часови, соопшти бунтовничкото движење...

САД го елиминираа и водачот на Ал каеда во Јемен

САД соопштија дека го елиминирале водачот на огранокот на терористичката организација Ал каеда во Јемен, Касем ал Рими. - По наредбата на претседателот Доналд Трамп,...

Гутереш: Светот го зафати ветер на лудило

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека „ветер го зафати светот“, посочувајќи на ескалацијата на конфликтите од Либија и Јемен, до Сирија...

Заработката и сојузништвото создаваат двојни стандарди при трговијата со оружје

Зошто европските земји го запреа извозот на оружје за Турција, но не го сторија истото за Саудиска Арабија? Неколку европски земји, вклучувајќи ги Велика Британија,...

Саудиска Арабија започна воена операција во Јемен

Коалицијата која ја предводи Саудиска Арабија започна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што е наведено, се „легитимно...

САД, Франција и Велика Британија можни соучеснички во воените злосторства во...

Истражители на ООН составија тајна листа од 160 „главни актери“ меѓу политичката елита во Саудиска Арабија, ОАЕ и Јемен. Ал џезира САД, Велика Британија и Франција можат...

САД формираат воена коалиција против Иран и Јемен

Планот, кој е финализиран во изминатите денови, предвидува САД да обезбедат командни бродови и разузнавачки операции за воената коалиција во водите во близината на...

Повеќе од 50 повредени откако Саудијците продолжија со бомбардирањето на Сана

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија во четвртокот ги обвнови воздушните напади врз бунтовниците во главниот град на Јемен, Сана, во очигледна одмазда за нападот...

Трамп ја зема војната во Јемен под свое, наспроти противењето во...

Американскиот претседател Доналд Трамп стави вето по вторпат во неговиот мандат, овојпат за да го прошири американското учество во граѓанската војна во Јемен, пишува...

Ал Каеда и Исламска држава отворија нов меѓусебен фронт во Јемен

Исламската држава (ИД) и Ал Каеда водат смртоносна борба за територија, нови борци и влијание во Јемен, една од најсиромашните земји на Блискиот Исток....