Ознака: јахта

Јахта покриена со соларни панели носи еволуција

Кога се во прашање јахтите, иднината е во самоодржливоста, а еден таков пример презентира италијанскиот дизајнер Марко Касали. Станува збор за концепт на суперјахта...

На јахта уапсен бизнисменот што ја уби Дафне Каруана Галиција

Полицијата на Малта го уапси познатиот бизнисмен Јороген Фенех, откако ја пресретнла неговата јахта. Фенех бил приведен од страна на вооружени полицајци, пренесе Би-би-си. Тој...

Тунберг го преплови Атлантикот на еколошка јахта

Малолетната шведска активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, за две недели го мина Атлантскиот Океан во јахта со нулта емисија стакленички гасови...

„Спасителот на светот“ на јахтата на судискиот престолонаследник

Светот е сцена Лоцирано делото на Леонардо платено 450 милиони долари Сликата на Леонардо да Винчи „Спасителот на светот“, која на аукција беше продадена по рекордна...

Црна Гора ја продава најлуксузната јахта на Тито за 50 илјади...

Црногорската влада објави нов тендер за продажба на поранешната јахта на Тито – ,,Јадранка” и ја намали цената од 80 илјади на 50 илјади...

Се продава јахтата на Тито

Министерството за одбрана на Црна Гора објави повик за продажба на непотребни пловни објекти опрема и резервни делови во вкупна вредност од 596.210 евра. Повикот...

Австралиска манекенка пронајдена мртва во Грција

Младата австралиска Инстаграм манекенка Синејд Мекнамара која беше пронајдена без свест на суперјахтата на мексиканскиот бизнисмен Алберт Бајлерес вo Joнскoтo Moрe, најверојатно се самоубила,...

Најголемата јахта со едра на светот закотвена во Албанија

Најголемата јахта со едра на светот „А“ (S/Y A - Sailing Yacht A) на рускиот милијардер Андреј Мељниченко е закотвена во најјужното албанско пристаниште...