14.8 C
Skopje
22.9.2021 - 16:49

Ознака: јапонија

Лидерите на Осака побараа олимпискиот факел да не поминува низ градот

Лидерите на јапонскиот град Осака кои сакаа да откажат еден дел од поминувањето на олимпискиот факел низ Јапонија денес официјално побараа да се откаже...

Јапонија стравува од цунами по земјотресот со јачина од 7,2 степени

Во Јапонија е издадено предупредување за цунами, откако земјотрес со јачина од 7,2 степени по Рихтер го потресе брегот на префектурата Мијаги. Се очекува цумани...

Нов и досега непознат коронавирус откриен во Јапонија

Маж кој пристигнал во Јапонија од Филипините во февруари бил заразен со нов вид на коронавирус, соопшти денеска министерството за здравство на Јапонија, наведувајќи...

Најстарата жена на светот ќе го носи олимпискиот факел во Јапонија

Најстарата жена на светот, 118-годишната Јапонка Кане Танака, ќе го носи олимпискиот факел. Таа се излекувала двапати од рак, преживеала две глобални пандемии и...

Двоецот што го организираше бегството на Карлос Гон ќе се соочи...

Таткото и синот обвинети дека заедно го организирале бегството од Јапонија на поранешниот претседател на „Нисан“ Карлос Гон, наводно биле екстрадирани од американската влада...

Јапонија почна со вакцинација на здравствените работници

Јапонија денеска ја започна првата фаза од својата кампања за вакцинација против коронавирус, чија цел е прво да се заштитат 40.000 медицински работници, пет...

Силен земјотрес од 7,1 степен кај Фукушима, има повредени и милион...

Земјотрес со интензитет од 7,1 степени според Рихтеровата скала го погоди источниот брег на Јапонија. Повреди се десетици лица, скоро милион домаќинства останаа без...

Јапонија има вакцини, ама нема соодветни шприцеви

Јапонија успеа да обезбеди 144 милиони вакцини против коронавирус од компанијата „Фајзер“, но не може eфикасно да ги искористи затоа што нема соодветни шприцеви...

Јапонија ја одобри вакцината на „Фајзер“

Здравствената служба на јапонската влада го одобри користењето на вакцината на компаниите „Фајзер/Бионтек“, објави националната телевизија ХНК, чија вакцина е прва што доби одобрение...

Екипаж на јапонска подморница барал помош по мобилен

Јапонската подморница „Сориу“ се судрила со комерцијален брод, кога се обидела да излезе на површина во близина на пацифичкиот брег. Тројца од екипажот на...