Ознака: јапонија

Јапонците прават дрвени сателити за да го намалат вселенскиот отпад

Јапонската компанија „ Сумитомо форестри“ и универзитетот во Кјото ги здружија силите за да го конструираат, како што се надеваат, првиот сателит направен од...

Јапонија забрани влез на странци порадни новиот вид на коронавирусот

Jапонија од денеска до крајот на јануари забрани влез за странски државјани во земјата откако беа регистрирани неколку случаи на новата варијанта на ковид-19,...

Јапонија се затвора на еден месец за сите странски патници

Јапонија одлучи да воведе привремена забрана за влез во земјата за граѓаните од сите земји и региони, освен за локалното население и странците со...

Новата варијанта на ковид-19 стигна и во Јапонија

Јапонското Министерство за здравство денеска ги потврди првите случаи на новиот вид на коронавирус, кој неодамна беше откриен во Велика Британија. Соопштено е дека станува...

Астероидната прашина ги остави јапонските научници без зборови

Научниците во Јапонија биле изненадени од количеството на астероидна прашина пронајдено во капсулата на јапонското вселенско летало „Хајабуса-2“, пренесува „Гардијан“.  За време на нејзината шестгодишна...

Јапонскиот твитер-убиец го актуелизира прашањето за интернет-самоубиствата

Јапонскиот твитер-убиец Такахиро Шираиши, кој преку Твитер стапил во контакт со девет лица и потоа ги убил, беше осуден на смртна казна, пренесуваат светските...

Вештачката интелигенција ќе пронаоѓа сродни души во Јапонија

Јапонските власти планираат да го зголемат наталитетот со финансирање на проекти кои користат вештачка интелигенција за да им помогнат на луѓето да најдат партнери...

Пилотот-камикаѕе кој избега од смртта ја потсетува Јапонија на нејзиното страшно...

Казуо Одачи е еден од последните живи членови на групата јапонски пилоти од Втората светска војна која не беше предвидено да преживее. Одачи е...

Во Јапонија повеќе луѓе починале поради самоубиства отколку од ковид-19

Експертите предупредуваат дека пандемијата би можела да доведе до криза на менталното здравје кај луѓето. Масовната невработеност, физичка дистанца и вознемиреност го наплаќаат данокот...

Вакаресасеја: Јапонците ангажираат професионалци за раскинување на љубовни врски

Во Јапонија можете да ангажирате професионални саботери на бракови и на љубовни врски наречени „вакаресасеја“ или диверзанти, за да го заведат вашиот сопружник или...