10.5 C
Skopje
16.11.2019 - 8:38

Ознака: јапонија

Јапонија одобри експерименти за создавање животинско-човечки хибриди

Јапонската влада го одобри барањето за експерименти со матични клетки за создавање животинско-човечки хибриди. Експериментот, кој сè уште бара одобрување од јапонското министерство за...

Експериментот на „Мајкрософт“ за четиридневна работна недела ја зголеми продуктивноста

„Мајкрософт“ воведе пробна работа од само четири дена во неделата во Јапонија и резултатите беа неверојатни – продуктивноста скокнала за дури 40 отсто. Сè...

Еруптира вулкан во Јапонија

Вулканот на островот Сатсумајо, во југоисточна Јапонија, денеска еруптира, соопшти јапонската агенција за метеорологија. Засега нема извештаи за оштетување на ретко населениот остров во префектурата...

Светот го виде пркосот на „црешовите цветови“ по тајфунот „Хагибис“

Јапонската рагби репрезентација ја покажа својата сила во жесток натпревар против Шкотска и во тешки денови Гардијан Автор: Енди Бул Молкот траеше кратко, речиси една минута, но...

Над 40 загинати во тајфунот што ја погоди Јапонија

Најмалку 40 загинати, 16 исчезнати и 190 повредени е билансот по разорниот тајфун Хагибис, што викендов ја погоди Јапонија. Над 92.000 домаќинства сѐ уште...

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат како исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот достигнаа 180 километри на час...

Евакуација поради тајфунот во Јапонија

Еден маж загина, а повеќе од милион жители на Јапонија се советувани да ги напуштат своите домови поради тајфун кој е најавено дека ќе...

САД, Јапонија и Јужна Кореја разговараа за денуклеаризација на Северна Кореја

Претставници на САД, Јапонија и Јужна Кореја во Вашингтон разговараа за денуклеаризација на Северна Кореја, соопшти Стејт департментот. Специјалниот претставник на САД за Северна Кореја,...

Старото знаме со изгрејсонцето предизвикува раздор помеѓу азиските соседи

Јапонија тајмс Автор: Реиџи Јошида Минатиот месец, јужнокорејскиот пратеник Ан Мин-сук од владејачката Демократска партија, пред медиумите во Сеул бараше да се објасни резолуцијата предложена во...

ЕУ и Јапонија заедно против кинескиот „Еден појас, еден пат“

Европската Унија и Јапонија потпишаа инфраструктурен договор за координација на повеќе проекти, кои ќе ги поврзуваат Европа и Азија, а се однесуваат на сообраќајниот,...