Ознака: јан куцијак

Осуден убиецот на словачкиот новинар Јан Куцијак

Судот во Словачка денеска го осуди Мирослав Марчек на 23 години затвор за убиство на истражувачкиот новинар Јан Куцијак и неговата девојка, пренесе „Ројтерс“. Поранешниот...

Обвинетиот го призна убиството на словачкиот новинар Јан Куцијак

Обвинетиот Мирослав М. призна дека минатата година го убил словачкиот новинар Јан Куцијак, објави денеска словачката телевизија РТВС, повикувајќи се на полициски извори. Мирослав М....

Во Словачка со улични собири одбележана годишнината од убиството на новинарот...

Десетици илјади луѓе денеска се собраа низ цела Словачка за да ја одбележат годишнината од убиството на истражувачкиот новинар Јан Куцијак и неговата свршеница...

Убиството на новинарот Куцијак и неговата свршеница било нарачано за 70.000...

Вкупно 70.000 евра биле предвидени за нарачаното убиство на словачкиот истражувачки новинар Јан Куцијак и неговата свршеница оваа година, информира денеска специјален обвинител, кој...