Ознака: Јанис Бутарис

Заев се сретна со Бутарис во Солун

Премиерот Зоран Заев попладнево се сретна со поранешниот градоначалник на Солун, Јанис Бутарис. - Добрите пријатели на нашата земја остануваат посветени на одржување и продлабочување...

Заев и Бутарис оптимисти за придобивките од Преспанскиот договор

Претседателот на Владата, Зоран Заев се сретна со градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, кој на крајот на летото го завршува својот градоначалнички мандат. На средбата...

Бутарис: Заслужуваат пофалба обидите на двете земји за изнаоѓање решение за...

Се чини дека по прв пат, двете земји, сакаа да се реши проблемот, тоа заслужуваше пофалба, вели солунскиот градоначалникот Јанис Бутарис во интервју за...

Нов подем на национализмот во Грција

Национализмот повторно се разгори во Грција, меѓу другото и поради обновените преговори со Македонија. Во силно поларизираната јавна дискусија, претходните судири околу штедењето се...

Расте бројот на приведени лица за нападот врз градоначалникот на Солун

Расте бројот на идентификувани и приведени лица во врска со претепувањето на градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, извршено од ултранационалистите минатиот викенд, објави електронското...

Осуди за нападот над солунскиот градоначалник

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, го осуди нападот врз градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис. На својот твитер-профил Ципрас напиша дека напаѓачите се екстремни десничари...