21.8 C
Skopje
27.9.2021 - 21:22

Ознака: Јанез Јанша

Заев-Јанша-Вархеји: Македонија и Албанија што поскоро да ги почнат преговорите

Претседателот на Владата, Зоран Заев, како дел од неговата програма со активности на Бледскиот стратешки форум, се сретна со премиерот на Словенија, Јанез Јанша,...

Јанша: Нема да дозволиме да се повтори стратешката грешка од 2015...

Премиерот на Словенија Јанез Јанша рече дека Европската Унија нема да отвори хуманитарни или миграциски коридори за Авганистан, пренесуваат медиумите во регионот. - Нема да...

Група Словенци протестираа пред Европскиот парламент против Јанша

Група Словенци протестираа денеска пред зградата на Европскиот парламент против премиерот Јанез Јанша, барајќи заштита на владеењето на правото во Словенија, која го презеде...

ЕУ мора да ги исполни ветувањата кон Македонија и Албанија

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен истакна дека се надева оти преговорите со Македонија и со Албанија ќе бидат отворени за време...

Јанша: Некои членки на ЕУ веќе планираат задолжителна вакцинација

Словенија во моментов има само околу 40 потврдени случаи на зараза со делта-видот на коронавирусот, рече премиерот Јанез Јанша во парламентот, но додаде дека...

Јанша: Бугарија треба да има стратешки поглед за македонското прашање

Jа сфаќам позицијата на Бугарија околу нејзиното вето за почеток на преговорите на Македонија со Европската Унија, бидејќи таа е нејзина земја-членка, но мора...

ЕУ се подготвува за словенечкото претседателство и контроверзниот Јанез Јанша

Јанез Јанша ги „тролува“ критичарите на Твитер, води самопрогласена „војна со медиумите“ и обвинет е за мешање во независното судство. А словенечкиот премиер исто...

Јанша: Двојните аршини водат до распаѓање на ЕУ, ние ќе се...

Премиерот на Словенија, Јанез Јанша рече дека неговата земја ќе се бори против двојните аршини во Европската Унија, откако Словенија ќе го преземе претседателството...

Јанша: Ако ЕУ не се прошири, некој друг ќе го стори...

Словенечкиот премиер Јанез Јанша смета дека закрепнувањето по пандемијата на ковид-19 и проширувањето на земјите од Западен Балкан се клучни предизвици за ЕУ ​​во...

Во Љубљана масовен протест против владата на Јанша

Илјадници луѓе се собраа во Љубљана на мирен протест против владата на Јанез Јанша. Протестот симболично се одржува на датум кој во Словенија се...