24.8 C
Skopje
3.8.2021 - 10:06

Ознака: јазици

Спасовски: Креираме јазични политики според потребите на граѓаните од сите етнички...

По повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, денеска во Владата се одржа јавна дискусија во рамките на подготовките за донесувањето на Програма за покренување...

Фаличноста на Законот се гледа и од Германија

Во анализата на германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ се заклучува дека Законот за употреба на јазиците ја поткопува Македонија до уривање. Претходно и Венецијанската...

Кои јазици се изучуваат најмногу во ЕУ?

Англискиот е, досега, најпопуларниот странски јазик што се изучува во Европската Унија. Според податоците на Еуростат, во 2017 година речиси 98 отсто од учениците...

Улогата на Законот за употреба на јазиците во предизборната кампања

Симптоматични се пристапот и третманот на одредени партии кон темата и партиските ставови за Законот за употреба на јазиците. Јасно е дека Венецијанската комисија...

Законот за јазици не го помина филтерот на Венецијанската комисија

Во официјалното соопштение, комисијата ги поздравува македонските власти што имаат волја да ја подобрат јазичната состојба на заедниците, но предупредува за посебно широката примена...

Шекеринска: Законот за јазиците не е прашање кое треба да ја...

Министерката за одбрана и потпретседателка на СДСМ, Радмила Шекеринска, одговарајќи на новинарски прашања го изрази ставот на нејзината партија во однос на препораките на...

Форхенд на Венецијанската комисија, бекхенд на Владата

Одлагањето на расправата во Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, без разлика која е причината за тоа, но и каква било евентуална...

Ги заборави ли Уставниот суд претставките за Законот за употреба на...

Венецијанската комисија се изјасни многу прецизно и педантно во нацрт-извештајот во врска со Законот за употреба на јазиците. Конечниот извештај се очекува на пленарната...

Се претера со законот за двојазичност

Венецијанска комисија, по стручното разгледување на текстот на Законот за употреба на јазиците, како и теренското согледување на неговата примена, излезе со серија забелешки...

Европски ден на јазиците

Европскиот ден на јазиците, празник прогласен од Советот на Европа и поддржан од Европската Унија на 6 декември 2001 година, оваа година во Софија...