Ознака: јазик

Дали англискиот станува глобален јазик?

Според годишната референтна публикација „Етнолог“, англискиот има приближно 1,4 милијарда луѓе во светот кои го зборуваат како прв или втор јазик, наспроти кинеските 1,1...

Вучиќ за Македонија: Го прифаќаме нивниот јазик и нација

Српскиот претседател, Александар Вучиќ во интeрвју за ТВ Пинк оцени дека добрососедските осноси со Македонија мора да се негуваат, во пресрет на средбата „Отворен...

Ќулавкова: Конески ја испрати пораката да го чуваме јазикот

На настанот по повод 100 години од раѓањето на Конески се читаше негова поезија, а академик Ќулавкова се осврна кон творечкиот опус на Конески Во...

Шарен јазик

Од книгата „Бисерчиња од детски главчиња“ на Славка Арсова (12) Мала Анабела има татко Македонец, а мајка Србинка. Извесно време живеат во Лос Анџелес, САД,...

Околу 80 македонисти и слависти ќе зборуваат за Конески како стожер...

Овој интерес е и благодарение на вложеноста на лекторите по македонски јазик во лекторатите на странските универзитети, како и на професорите/предавачите македонисти и слависти...

Владата добила гаранции дека ставот на Закаријаш не е став на...

Владата добила уверување дека изјавата на португалската државна секретарка за европски прашања, Ана Паула Закаријаш, дека „македонскиот јазик бил дел од бугарскиот јазик“,не го...

Заев: Португалскиот предлог е добра основа за решавање на спорот со...

Службите во Министерството за надворешни работи ќе ја проверат автентичноста на изјавата на португалската министерка за Европа во која таа вели дека македонскиот јазик...

Николоски: Заев кажал дека македонскиот и бугарскиот се еден народ и...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за „Тема на денот“ во Дневникот на Сител открива дека Заев на состанок во Бугарија кажал разговорно дека смета...

Верата и јазикот – душата на народот

Настани, симболи, алузии Кога многу народ се беше собрал околу Исус Христос, го рече тој овој збор: Што му користи на човека ако сиот свет...

Гилотина за македонскиот идентитет, историја и јазик

Итро и со одглумена наивност бугарската страна вели дека проширувањето на Унијата со Македонија не е никаков проблем за неа (дури и го поддржува),...