9.8 C
Skopje
24.10.2021 - 8:07

Ознака: јазик

Околу 80 македонисти и слависти ќе зборуваат за Конески како стожер...

Овој интерес е и благодарение на вложеноста на лекторите по македонски јазик во лекторатите на странските универзитети, како и на професорите/предавачите македонисти и слависти...

Владата добила гаранции дека ставот на Закаријаш не е став на...

Владата добила уверување дека изјавата на португалската државна секретарка за европски прашања, Ана Паула Закаријаш, дека „македонскиот јазик бил дел од бугарскиот јазик“,не го...

Заев: Португалскиот предлог е добра основа за решавање на спорот со...

Службите во Министерството за надворешни работи ќе ја проверат автентичноста на изјавата на португалската министерка за Европа во која таа вели дека македонскиот јазик...

Николоски: Заев кажал дека македонскиот и бугарскиот се еден народ и...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за „Тема на денот“ во Дневникот на Сител открива дека Заев на состанок во Бугарија кажал разговорно дека смета...

Верата и јазикот – душата на народот

Настани, симболи, алузии Кога многу народ се беше собрал околу Исус Христос, го рече тој овој збор: Што му користи на човека ако сиот свет...

Гилотина за македонскиот идентитет, историја и јазик

Итро и со одглумена наивност бугарската страна вели дека проширувањето на Унијата со Македонија не е никаков проблем за неа (дури и го поддржува),...

Пендаровски и Радев во Рим заеднички ги чествуваа Св. Кирил и...

Претседателите Стево Пендаровски и Румен Радев денеска во базиликата Санта Марија Маџоре во Рим заеднички ги чествуваа Св. Кирил и Методиј. Претседателите Пендаровски и Радев...

Македонскиот јазик со длабоки корени и распространет низ целиот свет

Одбележаниот јубилеј, 45 години изучување на македонскиот јазик, литература и култура на московскиот државен универзитет „М.В. Ломоносов“, е исклучително значаен за македонистиката. Освен во...

Македонско државјанство без познавање на македонскиот јазик?!

Секаде во светот еден од клучните услови за добивање државјанство е одличното познавање на официјалниот јазик на државата, во нашиот случај македонскиот јазик. Најновата...

Сто илјади збора добија толкување во електронска форма

Толковниот речник на македонскиот јазик, кој има шест тома и содржи толкувања на вкупно 100.000 збора, конечно го доби своето електронско издание. Со неговото...