Ознака: јадранско море

Огромна медуза забележана во Јадранско Море

Нуркачите од Институтот за океанографија и рибарство снимија огромен примерок од редок вид медуза во близината на Трогир, што ги изненади и експертите. Станува...

Тлото на Балканот не мирува – регистрирани 15 нови земјотреси

Тлото на Балканот не мирува, податоците објавени на страницата на Евро-Медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) покажуваат дека од синоќа во 19 часот до изутринава се...

Јадранско Море се дави во пластика

Хрватска Концентрацијата на пластичен отпад на дното на Јадранско Море е меѓу најголемите во Европа, по североисточниот дел на Медитеранот и Келтско Море. Отпад во Јадранот...

Црна Гора ќе бара нафта на дното на Јадранот

На почетокот на февруари следната година планирано е да се започне со дупчење на две локации на црногорското подморје, кои ги истражуваат копаниите „Ени“,...

Температурата на Јадранско Море годишно расте за 0,6 степени

Подгорица, 13 август 2018 (МИА) - Просечната температура на водата во Јадранско Море секоја година бележи раст за 0,9 степени Целзиусови, соопшти Институтот за...