13.8 C
Skopje
18.6.2021 - 7:46

Ознака: Јавно обвинителство

Започната предистражна постапка во врска со бегството на Груевски

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција следејќи ги информациите во врска со бегството на осудениот Н.Г., како и написите на...

Вилма Русковска- нов шеф на Обвинителството за организиран криминал

Советот на јавни обивнители денеска ја избра Вилма Русковска, обвинителката која ја водеше истрагата за насилствата од 27 април, за нов шеф на Основното...

Притвор во траење од 30 дена за чувар во КПД Штип

Постапувајќи по кривичната пријава од Министерството за внатрешни работи, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Штип донесе Наредба за спроведување истрага против...

ЈО: Секое сликање или снимање гласачи е законски недозволиво

Објавувањето фотографии на гласачи е противправно дејство кое го нарушува процесот на гласање и претставува попречување на правото на гласање. Секое сликање или снимање...

ОЈО Скопје отвори истрага за убиство за пукањето во Ченто

Основното јавно обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка за убиство против лицето кое завчера пукаше од автоматска пушка кон Ј.Б. кој се здоби...

Рускоска: Со ништо не е нарушено правото на одбрана на обвинетите

Судењата можеби се чини дека траат предолго, но во месец септември само шест рочишта се закажани, а со оглед на обемноста на предметот и...

Судијата Панчевски на распит во Јавното обвинителство

Судијата Владимир Панчевски денеска беше на распит во Јавното обвинителство, како осомничен за злоупотреби со електронски систем за распределба на предмети (АКМИС) во периодот...

ЈО поднесе обвинение против лицето кое го нападна лидерот на ЛДП

Основното јавно обвинителство поднесе обвинителен предлог против лицето кое на 25 март на плоштадот „Македонија“ го нападна пратеникот и лидер на ЛДП Горан Милевски.  Обвинетиот...