Ознака: Јавно обвинителство

Опозицијата ќе ги поднесе забелешките на законот за јавно обвинителство

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се...

Истрага за четворица вработени во УБК и барање притвор

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција денеска издаде Наредба за спроведување истражна постапка против четири лица, македонски...

Уважена жалбата на ЈО за случајот со штитеничката на Домот за...

Советот на судии во Апелацискиот суд Скопје ја уважи жалбата поднесена од јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција...

ОЈО: Двајца скопјани осомничени за тешка кражба во Гостивар

Гостиварското Јавно обвинителство почна постапка против две лица, жители на Скопје, за кои постои основано сомнение дека извршиле тешка кражба во Гостивар. Како што соопшти...

Приведен поранешниот претседател на Собранието Трајко Велјановски

Поранешниот претседател на Собранието, сегашен пратеник Трајко Вељановски доцна попладнево е уапсен по наредба на Јавното обвинителство под сомнение за вмешаност во настаните од...

Јовески го испрати барањето за автентично толкување на Законот за СЈО...

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска го испратил барањето до Собранието за автентично толкување на член 22 од Законот за Специјалното јавно обвинителство.   –  Јавниот обвинител на...

Седница на Стручниот колегиум на јавните обвинители во Јавното обвинителство

Јавниот обвинител на Република Македонија Љубомир Јовески свика седница на Стручниот колегиум на јавните обвинители во Јавното обвинителство на Република Македонија. Седницата е свикана во...

Заев: Нема тајни договори што значат избегнување на правдата

Во прашање се денови до завршување на истрагата на Јавното обвинителство за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, но тврдам дека политиката немала замешано...

Спасoвски: Има сериозна истрага, за овој скандал ќе има одговорност

Има сериозна истрага во сите институции и до детали ќе се провери која била намената на оваа инсталација од минатото, дали и кој ги...

Телефоните во Јавното обвинителство прислушувани од 2016 година

Од 30 септември 2016 година до сега се прислушувани сите фиксни броеви од телефонскaта централа во Јавното обвинителство на Република Македонија и во два...