Ознака: Јавно обвинителство

Поведена постапка против три лица за вршење изнуда

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против три лица поради постоење основано сомнение дека сториле кривични дела – Изнуда од член...

Русковска: И други функционери се под истрага за злоупотреба на ИПА...

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска во однос на најновата афера за злоупотреба на ИПА фондовите за што беше уапсен...

Три лица ќе одговараат за убиството на Бајрами Мевљудин

Обвинителството поднесе Обвинителен акт против три лица кои се товарат за убиството што на 31 август во 2014 година се случи во куќа во...

Јовески: Не постојат пречки за Интерпол да објави потерница по Груевски

Јавниот обвинител, Љубомир Јовески рече дека верува оти не постојат законски или било какви пречки за да биде објавена потерницата за екс-премиерот, Никола Груевски,...

Вељаноски повикан во Обвинителството за „27 април“

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска беше во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, каде вршел увид во доказите...

Заев: Прифатени голем дел од сугестиите на ВМРО-ДПМНЕ за СЈО

Изработена е нова верзија за законот за СЈО, во која во одредени сегменти се прифаќаат голем дел од сугестиите на ВМРО-ДПМНЕ и веќе се...

Сé уште нема договор за Законот за јавно обвинителство

И денешната четврта по ред средба меѓу работните групи на власта и опозицијата за законот за јавно обвинителство со што треба да се реши...

Заев очекува позитивен исчекор за законот за јавно обвинителство

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека очекува за викендот да продолжат разговорите меѓу работните групи на Владата и на опозицијата за закнот за јавно...

Едно лице осомничено за уништување на заштитениот појас на Охридското Eзеро

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет против едно лице поради постоење основано сомнение дека сторило кривични дела  – Узурпација на недвижност од член 225...

Законот за јавното обвинителство клучен за преговорите за членство во ЕУ

Поддршката за Законот за јавното обвинителство е клучна за отворање на преговори за членство во Европската Унија, велат од Министерството за правда и додаваат...