10.3 C
Skopje
13.5.2021 - 2:57

Ознака: Јавно обвинителство

Отсуството на ВМРО-ДПМНЕ ја откажа средбата за законот за јавно обвинителство

Заедничката средба на парламентарните групи за законот за јавно обвинителство, нема да се одржи, поради отсуство на претставниците од ВМРО-ДПМНЕ, брифираат собраниски извори. Министерката за...

Нов обид за надминување на разликите

Нова средба на работните групи ќе се одржи денеска за надминување на разликите околу законот за Јавно обвинителство, во обид да се усогласи верзија...

Нов обид да се постигне компромис за законот за jавно обвинителство

Започна работната средба за законот за јавно обвинителство на парламентарните групи по одржаната дводневна јавна расправа во парламентот. На средбата треба да се разгледаат...

Заев: Со донесувањето на Законот на ЈO ќе дадеме аргумент плус...

Би било добро Законот за јавно обвинителство да се донесе пред распуштање на Собранието и на тој начин да и помогнеме на државата, изјави...

Дескоска жали што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за јавно...

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното обвинителство вчера избегала од...

Правна држава по партиски кројки

СТРУЧНАТА ЕЛИТА КАТЕГОРИЧНА: ВАКА НЕ БИДУВА ПОНАТАМУ И покрај сите укажувања и предупредувања на стручната јавност и понатаму продолжува практиката двајца поглавари да зборуваат за...

Нема напредок во разговорите за законот за јавно обвинителство

Во разговорите за донесување закон за јавно обвинителство не е постигнат напредок ниту по вчерашната средба на партиските работни групи, што се одржа во...

Заев повика на одговорност од партиите за законот за Јавно обвинителство

Да седнеме како одговорни политичари и да преземеме одговорност за системско решение за Законот за Јавно обвинителство, бидејќи тоа е аргумент плус за европската...

Годишно обраќање на Јовески за состојбите во Jавното обвинителство

Јавниот обвинител на Македонија, Љубомир Јовески, денеска ќе ја одржи традиционалната новогодишна средба со јавните обвинители во земјата. Во рамките на средбата, јавниот обвинител Јовески...

Закони под тепих наместо на гласање

Процесите поврзани со измените на Законот за јавно обвинителство и Изборниот законик веќе подолг период се заглавени во парламентарните лавиринти и во преговори меѓу...