Ознака: Јавно обвинителство

Законот за јавно обвинителство денеска пред пратениците

За денеска во 11 часот закажана е собраниската седница за предлог-измените во законот за јавното обвинителство. Собранието синоќа со доцнење ја почна расправата за законот,...

Одложена седницата за законот за јавно обвинителство

Иако ја отвори првата точка за Законот за Јавно обвинителство, собранискиот спикер, Талат Џафери 135 седница на Собранието ја презакажа за утре во 11...

Законот за јавно обвинителство помина на собраниската комисија

Законот за јавно обвинителство и законот за совет на јавни обвинители поминаа на собраниската комисија за европски прашања, по што треба да оди на...

Канческа-Милевска: Не сум учествувала во преговори за законот за ЈО

Пратеничката Елизабета Канческа-Милевска од Независната пратеничка група соопшти дека лично не учествувала во преговори за Законот за јавно обвинителство, ниту доставила какви било предлози...

Чулев се побуни против законот за јавно обвинителство

Доцна вечерва на седница на Владата се изгласа предлог текст на законот за Јавно обвинителство. На насилнички начин, спротивно на Уставот и законите и...

Владата го усвои законот за јавно обвинителство

Владата на својата осма редовна седница го утврди текстот на Предлог-законот за јавното обвинителство за кој е одлучено да оди на усвојување во Собранието...

„Бел чад“ за законот за jавно обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на Фејсбук објави фотографија од бел чад, повлекувајќи паралела со изборот на папа во Ватикан, кога белиот чад се...

Мицкоски очекува Собранието да биде распуштено в среда

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека очекува в среда да биде распуштено македонското Собрание. - Како што се договоривме на оној состанок кај претседателот...

Заев: Собранието нема да се распушти aко опозицијата го минира законот...

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев посочи дека доколку не се донесе решение за законот за Јавно обвнителство, Собранието нема да се распушти, но тоа...

Отсуството на ВМРО-ДПМНЕ ја откажа средбата за законот за јавно обвинителство

Заедничката средба на парламентарните групи за законот за јавно обвинителство, нема да се одржи, поради отсуство на претставниците од ВМРО-ДПМНЕ, брифираат собраниски извори. Министерката за...