Ознака: Јавно обвинителство

ЈО поведе истражна постапка за реконструкцијата на фасадата на Владата во...

По сеопфатна предистражна постапка, денеска јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе наредба за спроведување на истражна...

Јавните обвинители во борба против кривичните дела поврзани со изборниот процес

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија преку формираната привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со извршување на кривични дела од Глава шеснаесет...

ЈО: Дигитализацијата на правосудството треба да овозможи ефикасност и транспарентност

Дигитализацијата на правосудството, со која е опфатено и Јавното обвинителство, треба да овозможи ефикасност и транспарентност и да го олесни пристапот на граѓаните до...

ЈO: Од „Телеграм“ немаме добиено податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет на петтиот Марш за...

Обвинителство: Истрага за дванаесетмина кои криумчареле мигранти

Со цел расчистување на кривични дела што се однесуваат на организирање на група за криумчарење мигранти, во изминатите 10 месеци се спроведуваше криминалистичката истрага...

Јавното обвинителство ќе поднесе жалба по пресудата за сообраќајката кај „Млечен“

Од Јавното обвинителство информираат дека по реакциите на оштетената и на јавноста за изречената казна за случајот со сообраќајната несреќа во 2018 година кај...

Стапува во сила новиот закон за Јавното обвинителство

Од денеска стапува во сила новиот закон за Јавното обвинителство, кој беше донесен пред распуштањето на парламентот. Со тоа, престанува важноста на Законот за...

Велешкото обвинителство отвори предмет по повикот на Агатангел за одење во...

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите во медиумите и јавното соопштение на митрополитот Агатангел и Повардарската Епархија, со кое...

Oбвинителството побара парични казни за 22 скопјани кои шетале за време...

Скопското обвинителство денеска поднесе казнени налози против 22 лица поради непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. - Обвинетите, во одделни кривично-правни настани, не ја...

Приоритет за обвинителите ќе бидат пријавите поврзани со коронавирусот

Јавниот обвинител Љубомир Јовевски донел задолжително упатство за постапување на јавните обвинителства, а во врска со новоностанатата состојба со коронавирсуот во Македонија. Приоритет во работењето,...