25.8 C
Skopje
19.9.2021 - 19:34

Ознака: Јавност

Кој ќе победи, човештвото или климата

Топлотните бранови во Канада, поплавите во Германија, сушите во Африка и во Централна Азија ги натераа научниците да откријат колку тие се поврзани со...

Пауновски се заблагодари на сите што го поддржаа

По денешната одлука на владата и официјално да го разреши од позицијата директор на Државниот пазарен инспекторат, сега веќе разрешениот Пауновски во својот натпис...

Претседателот Пендаровски напладне ќе се обрати на јавноста

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска напладне ќе има обраќање во кое ќе ги соопшти своите ставови во врска со вонредната состојба, свикувањето нова...

Ким Jонг-ун се појави во јавноста на отворање на фабрика

Севернокорејскиот лидер Ким Jонг-ун се појави во јавноста за првпат по 20 дена, во услови на шпекулации за неговото здравје, објави корејската државна агенција...

Британската кралица в недела ќе се обрати во јавноста

Британската кралица Елизабета Втора в недела во 21 часот ќе се обрати во јавноста во живо од Бакингамската палата, поради епидемијата на коронавирусот. Бројот на...

Јавноста бара оставка од јавниот обвинител, кој е масон

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ вчера упати порака до сите членови на здружението на слободните ѕидари, а кои работат некаква јавна работа или се...

Дивото горење медицински отпад одамна и е познато на јавноста

„Нова Македонија“ уште пред седум години новинарски го истражи и публикува сторија за непрописно горење медицински отпад. Битолската фирма „Екоклуб“, која деновиве се најде...

Британскиот принц Ендрју се повлекува од јавноста

Британскиот принц Ендрју објави дека се повлекува од јавниот живот, пренесува „Ројтерс“. Тој навел дека контроверзиите за неговиот непромислен однос со американскиот финансиер Џефри Епстајн,...

Јавноста, сепак, нема да го види извештајот за Јанева

Советот на јавните обвинители донесе заклучок дека барањето за декласификација на извештајот за поведената постапка за разрешување на Катица Јанева, кое е поднесено до...

Малку видливи, а со најголема доверба

Во редица понови, но и постари истражувања на јавното мислење, како институции со најголема доверба кај граѓаните се појавуваат АРМ и црквата, односно верските...