Ознака: „Јавна соба“

„Јавна соба“ се „прошири“ и на Балканот

Земјите од Балканот се „инфицирани“ со грозоморни групи на социјалните мрежи што споделуваат експлицитна содржина со детска порнографија. Последниот пример во Србија со групата...

Судот го одби барањето за укинување на притворот за обвинетите во...

Обвинетите со умисла дозволиле содржината во која се прикажани полови дејствија со дете да биде достапна на членовите на групата „Јавна соба“ на социјалната...

Поднесено обвинение против креаторот и администраторот на „Јавна соба“​

Скопското обвинителство поднесе обвинение против две лица на возраст од 32 и 21 година, кои се товарат за кривично дело – производство и дистрибуција...

Марш за женски права – „Држава што не постапува е држава...

Активистки и активисти денеска по повод Меѓународниот ден на жената, се собраа пред Министерството за внатрешни работи (МВР), го почнаа петтиот Марш за женски...

Осмомартовски марш во црно: Нема да застанеме додека институциите не ги...

Под слоганот „Држава што не постапува е држава што силува“, кој се одржа пред Министерство за внатрешни работи, демонстрантите на денешниот осмомартовски марш им...

ЈO: Од „Телеграм“ немаме добиено податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет на петтиот Марш за...

Се бара итно расчистување на случајот „Јавна соба“, даден рок во...

Платформата за родова еднаквост упати барања до Јавното обвинителство и Советот на јавни обвинители за конечно разрешување на случајот „Јавна соба“ и доследно пружање...

Платформа за родова еднаквост бара итни мерки за расчистување на случајот...

Платформата за родова еднаквост упати барања до министерството за внатрешни работи за конечно разрешување на случајот „Јавна соба“ и доследна заштита на жените жртви...

Триесетдневен притвор за креаторот и администраторот на „Јавна соба“

Основниот кривичен суд Скопје им одреди 30-дневен притвор на креаторот и администраторот на „Јавна соба“, кои денеска беа приведени по истрагата што траеше повеќе...

Приведени креаторот и администраторот на „Јавна соба“

Полицијата приведе две лица под сомнение дека ја креирале и воделе групата „Јавна соба“ на апликацијата Телеграм, на која беа споделувани експлицитни фотографии од...