8.8 C
Skopje
20.10.2021 - 0:00

Ознака: јавен превоз

ЈСП „Скопје“ в понеделник ќе вози по неделен возен ред

Автобусите на јавниот градски превоз, в понеделник, поради државниот празник Свети Климент Охридски ќе сообраќаат по неделен возен ред, информираат од Јавното сообраќајно претпријатие...

Индија со воведување пар-непар за возилата се обидува да го намали...

Индискиот главен град Њу Делхи почна систем за рационализација на автомобили, бидејќи се бори со опасно ниво на загадување на воздухот. Автомобилите со непарни...

Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров

Густ чад се шири низ населбата Ѓорче Петров, каде што изутринава се запали автобус на ЈСП, при што гореше целиот втор кат на возилото. Според...

За Илинден посебен сообраќаен режим во Скопје

Денеска, со почеток од 9 часот, поради одбележувањето на Илинден, одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе преземе мерки за посебен...

Шестмина повредени при експлозија во автобус во Белград

Шестмина се повредени при експлозија во автобус во Белград. Според тамошните медиуми, експлозијата се случила изутринава околу 11 часот во белградската населба Дедиње. Според дел...

При контрола на јавниот превоз затекнати 18 возила со технички пропусти

Полицијата вчера спроведе засилена акциска контрола на возила со кои се врши јавен превоз на патници во Штип, Велес, Струмица, Кавадрци и Неготино. При контролите...

Сообраќаен колапс во Берлин поради штрајк на вработените во јавниот превоз

Штрајк на работниците на јавниот превоз во Берлин денеска предизвика сообраќаен колапс во градот, пренесува МИА. Штрајкот е организиран на повик на германскиот синдикат Верди,...

Откриени неисправни возила во јавниот превоз

При последната контрола на сообраќајната полиција, во полошкиот регион откриени се шест технички неисправни автобуси и комбиња што вршат јавен превоз. Според СВР Тетово, вчера...

Париз воведува бесплатен јавен превоз за деца

Францускиот главен град е подготвен да обезбеди бесплатен јавен превоз за сите деца на возраст под 11 години. Како што пишува весникот „Ле Парисиен“, од...

Градските автобуси со изменет возен ред за претстојните празници

Автобусите од јавниот превоз во Скопје за новогодишните и божикните празници ќе сообраќаат по изменет возен ред. Денеска автобусите од јавниот превоз ќе сообраќаат...