22.8 C
Skopje
21.9.2021 - 16:43

Ознака: јавен превоз

Зелениот картон станува задолжителен за користење на јавниот превоз во Италија

Во Италија, од денеска, здравствениот зелен картон е задолжителен за луѓето што патуваат со брз воз, авион, траект и меѓурегионален автобус. Зелениот картон е дигитален...

Повеќе автобуси ќе сообраќаат низ Скопје поради почетокот на учебната година

Поради почетокот на учебната година и очекуваната поголема фреквенција на патници, од утре во сообраќај ќе бидат вклучени зголемен број автобуси. Како што информираат од...

Од денеска изменет режим за повеќе автобуски линии на ЈСП

Од Јавното сообраќајно претпријатие Скопје информираат дека денеска, петок (30 јули) од 18 часот, поради изведување на градежни активности на дел од булеварот Кузман...

Шилегов презентираше како ќе изгледа јавниот превоз со трамвајот на тркала

Што претставува БРТ (Бас Рапид Транзит) системот на јавен превоз и зошто Градот Скопје го одбра токму овој модел на јавен транспорт како решение,...

Патниците сѐ уште го избегнуваат јавниот превоз

ИАКО ПАНДЕМИЈАТА КАКО ДА СТИВНУВА Преполовениот број патници во патниот, железничкиот и во воздушниот сообраќај и ограничувачките мерки на превозниците им донесоа големи загуби, поради...

Американците до септември ќе носат маски во јавниот превоз

Епидемилошката мерка за носење заштитна маска во јавниот превоз во САД се продолжува до 13 септември, соопшти Администрацијата за безбедност во сообраќајот. Обврската за носење...

Јавниот превоз ќе продолжи да функционира до 20 часот

Јавниот превоз ќе продолжи да функционира до 20 часот, согласно одлуката на Влада за продолжување на одлуката за забрана на движење на населението во...

Во Битола донесена одлука за основање јавно претпријатие за автобуски превоз

На денешната седница, Советот на Општина Битола, во отсуств на опозицијата донесе одлука за основање на заедничко јавно претпријатие за превоз на патници. Ова...

Битола, Новаци и Могила ќе формираат јавно претпријатие за превоз на...

Општините Битола, Новаци и Могила наскоро ќе формираат јавно претпријатие за превоз на патници. Таквата одлука се очекува да биде усвона на утрешната седница на...

Исклучени од сообраќај 15 возила за јавен превоз поради техничка неисправност

Полицијата вчера исклучила од сообраќај 15 возила за јавен превоз во Скопје поради технички неисправности, соопшти МВР. Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот...