27.8 C
Skopje
21.7.2019 - 13:21

Ознака: ѕид

Судот ја блокира изградбата на ѕидот на Трамп

Федералниот суд во Калифорнија ѝ нареди на администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп, да престане да ги користи средствата од фондот на Министерството за...

Уште едно колаче во ѕидот

Во саботната вечер, додека ечеше евровизиската треска на градење мостови, имав необична визија: мојата земја тонеше во длабок сон како Трнорушка, а над неа...

Пелоси: Претставничкиот дом ќе го тужи Трамп поради парите за ѕидот...

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес планира да поднесе тужба со која ќе го блокира трансферот на парите на претседателот на САД, Доналд Трамп потребни...

Пентагон одобри една милијарда долари за ѕидот на Трамп

Привремениот секретар за одбрана Петрик Шенахан го авторизира командантот на Инженерскиот корпус на американската војска да почне со планирање и доделување една милијарда долари...

Пентагон одобри една милијарда долари за ѕидот кон Мексико

Вршителот на должноста министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан, ги овласти воените инженерски единици да почнат со планирање и изградба на околу 92...

Пентагон одобри средства за изградба на ѕидот на границата со Мексико

Вршителот должност министер за одбрана на САД Патрик Шенахан ги овласти Воените инженерски единици да почнат со планирање и изградба на околу 92 километри...

Трамп ќе бара дополнителни 8,6 милијарди долари за ѕидот со Мексико

Американскиот претседател Доналд Трамп утре ќе побара од Конгресот дополнителни 8,6 милијарди долари за изградба на ѕидот на американско-мексиканската граница, изјавија американски официјални претставници. Трамп...

Трамп ќе употреби ветo ако Конгресот гласа против ѕидот кон Мексико

Американскиот претседател Доналд Трамп подготвен е првпат да употреби вето ако Конгресот биде против неговата објава за вонредна состојба долж границата со Мексико. Тоа...

Белата куќа од Пентагон очекува 6,1 милијарда долари

Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан изјави синоќа дека сè уште не утврдил колку финансиски средства од Пентагон ќе пренасочи...

Трамп: Во секој случај ќе го градиме ѕидот на границата со...

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека нема да отстапи од своето ветување дека ќе изгради ѕид на границата со Мексико, јави Би-би-си. – Ќе го...