-6.2 C
Skopje
25.1.2022 - 12:32

Ознака: ѕвезди

Доаѓаат врвни европски писателски ѕвезди

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го организира седмото издание на фестивалот на европската литература „Книжевни ѕвезди“, кој ќе се одржи од 12 до 15...

Министерски ѕвезди во пад?

Кога размислувам за ефектите на Венко Филипче, Мила Царовска и на Љупчо Николовски, на памет ми доаѓа еден легендарен спортски коментар, ми се чини...

Дисквалификувани тениски ѕвезди: Мекинро, Хенман, Вилијамс, Ѓоковиќ…

Ова е само една од многуте епизоди во историјата на тенисот, кои придонесоа за непосредна елиминација на познатите играчи Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, светски рекет...

На кои холивудски ѕвезди не им е грижа за „оскарот“?

„Оскарот“ е една од најпрестижните филмски награди на светот. Меѓутоа, за некои филмски ѕвезди златната статуетка нема некое особено значење. Станува збор за оние...

Филмски ѕвезди без диплома

Понекогаш талентот е сѐ што е потребно за да се издигнете над просечноста, а доказ за тоа се глумците што и без филмска академија...

Мухамад, Баршим и Ковач – ѕвезди на завршницата во Катар

Мухамад од САД го урна сопствениот светски рекорд на 400 м со пречки, Баршим од Катар во скок во височина предизвика одушевување на трибините,...

Меѓу ѕвездите и пропаѓањето

Во ретките пригоди кога сме заедно, ги слушам разговорите меѓу внукот (6) и неговите родители: можност да видам како му се шират хоризонтите додека...

Музика од Мали и светски ѕвезди на „Оф-фест“

Традиционалниот „Оф-фест“, кој годинава ќе се одржи (рекордни шест дена) од 3 до 8 јуни, е сочинет од девет настапи и еден документарен филм....

Транссексуалците во Азија се ѕвезди, кај нас се уште се кријат

Кога ги правев фотографиите на трансжените во Бангкок, изнајмувавме скапи хотелски соби со кетеринг и со шампањ. Тие таму се ѕвезди, суперхерои, религијата дури...

Музичките ѕвезди од регионот заедно на МАС во Белград

Љубителите на музиката од целиот регион наскоро ќе имаат можност да гласаат за своите омилени песни и изведувачи, а со тоа да ги зголемат...