21.8 C
Skopje
17.9.2021 - 2:44

Ознака: ѕвезда

Астрономите ја забележаа најмоќната супернова досега

Астрономите ја забележале најмоќната супернова, која се смета за најголемата регистрирана експлозија на ѕвезда досега, а која е десет пати помоќна од нормалната супернова...

Ѕвезда што „танцува“ околу црна дупка ја докажува теоријата на Ајнштајн

За првпат астрономите забележале ѕвезда што кружи околу супермасивната црна дупка во центарот на нашата галаксија Млечениот пат. Ѕвездата „танцува“ според предвидената мелодија на општата...

Ѕвездата на „Хари Потер“ негира дека е заразена од ковид-19

Актерот Даниел Редклиф (30) беше жртва на суров трик што не се случи во еден од неговите филмови од сеијалот „Хари Потер“, туку во...

Ѕвездата на „Беверли Хилс“ се бори со тешка болест

Американската актерка Шенон Доерти откри пред јавноста дека се наоѓа во четвртиот стадиум на карцином на дојка. Подмолната болест ѝ беше дијагностицирана во 2015...

Масивна црна дупка исфрли ѕвезда што никогаш нема да се врати

Астрономите ја забележале sвездата наречена С5-ХВС1 како забрзува во Млечниот Пат со повеќе од шест милиони километри на час. Тие веруваат дека оваа ѕвезда...

Ние уметниците постојано имаме порив да создаваме

Тања Бошковиќ ѕвезда на фестивалот „Киненова“ Најголемата дама на српското глумиште Тања Бошковиќ годинава го добива признанието за посебен придонес во светската филмска уметност, кое...

Ѕвездата Ванеса Меј и Филхармонија го отвораат „Охридско лето“

Со концертот на светски популарната виолинистка Ванеса Меј, на 12 јули (петок) во прекрасниот Антички театар во Охрид, свечено ќе почне 59-то издание на...

Наоми Осака за четири месеци од ѕвезда до суперѕвезда

Осака (21), која победи на Австралија опен на вториот гранслем-турнир едноподруго (лани во септември триумфира во Њујорк), од денеска ќе биде и прворангирана светска...

Кина направи вештачка ѕвезда, шест пати пожешка од сонцето

Замислете ако можеме да ги замениме фосилните горива со наши сопствени мини-ѕвезди. Во случај кога се зборува за енергијата од ѕвездите, не станува збор...

Македонија и Скопје ми се како втор дом

Јас сум човек што ги чувствува просторот, луѓето, енергијата и можам да кажам дека ми одговараше животот во Скопје. Тоа ми е еден од...