21.8 C
Skopje
24.7.2021 - 10:51

Ознака: ѕанакопулос

Грција во следните неколку дена ќе го ратификува Протоколот за членство...

Во текот на следните денови Протоколот за членство во НАТО ќе биде ратификуван од грчкиот Парламент, рече портпаролот на грчката Влада и министер без...

Ѕанакопулос: Владата ќе добие доверба и ќе помине Договорот од Преспа

Мојата процена е дека Владата ќе добие доверба и ќе може да продолжи да ја води земјата, рече владиниот портпарол и министер без ресор...

Ѕанакопулос: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван со 151 глас

Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за радиото „Њуз247“, уште еднаш повтори дека во грчкиот Парламент постои...

Ѕанакопулос: Договорот од Преспа е жив

Договорот од Преспа секако дека е жив. И двете страни, и поранешната југословенска Република Македонија и Грција, се решени да се борат за договорот...

Ѕанакопулос: Има мнозинство во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од...

Договорот од Преспа без проблем ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, изјави портпаролот на грчката Влада и министер без ресор на Грција, Димитрис Ѕанакопулос,...

Ѕанакопулос: Договорот од Преспа е симбол на пријателството на народите

Договорот од Преспа е од историски карактер, симбол на пријателството на народите и целосно ја менува сликата на Балканот, вели портпаролот на грчката Влада...

Ѕанакопулос: Договорот ќе помине со широко парламентарно мнозинство

Ако политичките сили во земјата гласаат врз основа на јасни политички критериуми и идеологии, Договорот ќе помине со доста широко парламентарно мнозинство, вели министерот...

Ѕанакопулос: Договорот ќе помине во Парламентот, инаку немаше да го потпишеме

Очигледно е дека договорот ќе помине во грчкиот Парламент, во спротивно немаше да го потпишеме, вели портпаролот на грчката влада и министер без...

Ѕанакопулос: Посакувам целиот процес во соседната земја да има позитивен исход

Посакувам, целиот процес, така како што е предвиден да има позитивен исход и за Заев, но и за Договорот и за односите на двете...

Ѕанакопулос: Договорот ќе биде ратификуван во грчкиот парламент без проблеми

По потпишувањето на Договорот од Преспа, Грција и ПЈРМ започнуваат нова ера на пријателство, соработка и стабилност, рече портпаролот на грчката влада и министер...