15.8 C
Skopje
28.10.2021 - 16:20

Ознака: ѓуленисти

Продолжува ловот на ѓуленисти

Властите во Анкара во изминативе три години спроведоа обемни дипломатско-безбедносни операции во кои се приведуваа и се бараа со потерници од странство стотици лица,...

Ердоган бара испорака на ѓуленистите во БиХ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган од членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина побарал од властите на оваа земја да бидат испорачани сите турски...

Наредено апсење на 71 „ѓуленист“ во Турција

Турското Јавно обвинителство нареди апсење на 71 лице, од кои 61 офицери и војници, под сомнеж за поврзаност со мрежата на исламскиот проповедник Фетула...

Турската полиција уапсила 47 „ѓуленисти“

Турската полиција денеска притворила 47 лица обвинети дека се соработници на Фетула Ѓулен, организаторот на државниот удар од 2016 година. Според Си-Ен-Ен Турк, акцијата била...

Авиокомпанијата што ги пренесе „ѓуленистите“ од Приштина може да биде казнета...

Авиокомпанијата со која патуваа шестмината турски државјани, кои беа екстрадирани од Косово во Турција под обвинение дека се припадници на движењето на исламскиот проповедни...

Нов бран апсења на „ѓуленисти“ во Турција

Турската полиција денеска уапси 65 лица во Измир, под сомнение дека се дел од мрежата што ја предводи клерикот Фетулах Ѓулен, кој е во...

Вонредна седница за депортирањето ѓуленисти

Косовскиот парламент закажа вонредна седница за тајното апсење и депортација на шесте турски државјани, припадници на движењето на муслиманскиот проповедник во егзил Фетулах Ѓулен....