Ознака: ѓукановиќ

Еден пратеник одлучува за судбината на Ѓукановиќ

Партијата на црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ освои најмногу гласови на парламентарните избори, но со неговите коалициски партнери му недостига еден глас за формирање ново...

Избори меѓу Ѓукановиќ и другите!

Во Црна Гора на 30 август се одржуваат парламентарни избори на кои партијата на Мило Ѓукановиќ ќе се обиде да го продолжи триесетгодишното владеење....

Рејтингот на партијата на Ѓукановиќ во голем пад

Последните истражувања на јавното мислење во Црна Гора покажуваат пад на рејтингот на владејачката Демократска партија на социјалистите, предводена од Мило Ѓукановиќ, кој е...

Ѓукановиќ: Србија ги заострува односите со Црна Гора

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ изјави дека „одредени кругови во Србија, вклучително и носители на државната власт, но првенствено медиумски, националистички кругови и...

Ѓукановиќ: Црна Гора ќе биде следна членка на ЕУ

Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ изјави дека таа држава ќе биде првата следна членка на Европската унија. Обраќајќи се пред студентите на Оксфорд, Ѓукановиќ...

Црна Гора подготвена да прими бегалци заради солидарност со ЕУ

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, во Европскиот парламент во Стразбур денеска најави дека неговата земја е подготвена да прими бегалци доколку тоа е...

САД го платиле црногорското дистанцирање од Милошевиќ

Администрацијата на поранешниот американски претседател Бил Клинтон им давала значајна политичка и финансиска поддршка на црногорските власти откако претседателот на Демократската партија на социјалистите...

ДИК на Црна Гора: Ѓукановиќ победник на претседателските избори

Мило Ѓукановиќ е новиот претседател на Црна Гора, откако освои 180.274 гласа или 53,9 проценти на вчерашните претседателски избори, соопшти денеска црногорската Државната изборна...