10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 10:54

Ознака: Ѓорѓе Иванов

СДСМ: Со одлуката за аболицијата на Иванов, пропадна обидот на ВМРО-ДПМНЕ...

Со одлуката на Уставниот суд, дека повлекувањето на аболицијата на Ѓорѓе Иванов е уставно и законско, пропадна и последниот обид на обвинетите лица, да...

Oстанува на сила поништената аболиција на Иванов

Поништената аболиција на експретседателот Ѓорге Иванов е уставна и законска, одлучи Уставниот суд. Според уставните судии, не смее да им се скрати правото на...

Иванов во Австралија: Ги штитев националните интереси

На покана на Македонската добротворна организација (MCWA) и клубот Сиднеј Македонија, поранешниот македонски претседател, Ѓорге Иванов, беше покровител и присуствуваше на неколку настани од...

Усвоени законите за првосудството и за прекин на бременоста што ги...

Собранието повторно ги усвои законите од правосудството и Законот за прекин на бременоста кои се во интерес на државата и нејзините граѓани, јавува СДСМ...

Се очекува околку 15 илјади граѓани да го дочекаат папата Франциск...

Папата Франциск ќе се вози со папамобилот во зависност од временските услови, а неговата посета во Скопје ќе ја следат повеќе од 400 новинари,...

Осудени за „27 април“ побарале помилување од претседателот Иванов

До кабинетот на претседателот на државата Ѓорге Иванов се доставени неколку барања за помилување на осудени лица за случајот „27 април“. Од кабинетот на претседателот...

Претседателот Иванов ги посети повредените патници во болницата 8-ми Септември

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска во Градската општа болница 8-ми Септември во Скопје, посети дел од хоспитализираните патници кои беа повредени во вчерашната автобуска несреќа,...

Искри меѓу премиерот и претседателот ќе ги изгорат Уставот и законите

Кохабитацијата, како „чек и баланс-систем“ врамен со позитивното право, врз основа на негово стриктно почитување, наместо да придонесе за политичката стабилност и меѓусебна контрола...

Заев и Димитров до Иванов: Никој нема право да ја попречува...

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска имаа средба со претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот...

Игрите околу претседателот Иванов

Во сегашната политичка ситуација во Македонија мошне интересна за објективно новинарско набљудување е позицијата на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, иако тој не е...