8.8 C
Skopje
19.10.2021 - 22:32

Ознака: ѓорче петров

Во Ѓорче се изречени првите казни за загадување на воздухот

Општината Ѓорче Петров ги изрече првите мандатни казни за лица што со палање гуми и пластика го загадувале воздухот. Од општината велат битката со...

Денеска прекини во електричната мрежа во општините Аеродром, Центар, Ѓорче Петров...

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека денес ќе пристапат кон технички зафати во дистрибутивната електромрежа и дел од населбите Аеродром, Центар, Ѓорче Петров и...

Пријава за полов напад врз малолетно дете во Ѓорче Петров

Полов напад врз дете од страна на лице на возраст меѓу 60 и 65 години е пријавен вчера во полициската станица Ѓорче Петров. Како што...

Заборавено тенџере причина за пожар во стан во Ѓорче Петров

Заборавено тенџере е причината за пожарот којшто вчера неколку минути по полноќ избувнал во стан на улицата „Македонска војска“ во скопската населба Ѓорче Петров. Пожарот...

Во Ѓорче се реконструираат старите, но се подигаат и нови паркови

Општината Ѓорче Петров ќе добие нови паркови. Со реконструкција на старите и подигање нови зелени површини ќе се збогатат околу 3.500 квадратни метри, кои...

Чистење, косење и менување на чешмите во Ѓорче Петров

Службите на општината Ѓорче Петров во изминатите денови спроведоа голема акција за чистење и косење површини на нивната територија. Поконкретно, се средуваа делови од...

Летна акција за собирање електричен и електронски отпад во Ѓорче Петров

Во општина Ѓорче Петров денеска почна летната акција за бесплатно собирање електричен и електронски отпад од домовите. Акцијата се спроведува во соработка со друштвото...

Улицата Борис Сарафов во Ѓорче доби семафор

Улицата Борис Сарафов во Ѓорче Петров доби семафор, како решение на проблемот со брзото возење поради кое неодамна дете доби тешки телесни повреди. Токму...

Од стан во Ѓорче Петров украдени пиштол, пари и накит

Златен накит, пари, пиштол „Брунер чешка зброевка - Компакт“ калибар девет милиметри и рамка со 14 куршуми, се украдени вчера од стан во Ѓорче...

Повторно протести во Ѓорче Петров, се бара безбедност за пешаците

Жителите на Ѓорче Петров и вечерва протестираа пред ОУ „Мирче Ацев“ и ја блокираа улицата Борис Сарафов каде што вчера беше прегазено 10-годишно дете. Градоначалникот...