2.8 C
Skopje
27.10.2021 - 9:56

Ознака: ѓорче петров

Нов паркинг на местото на старата полициска станица во Ѓорче...

На местото на поранешната полициска станица, која беше урната пред нецела година, Општина Ѓорче Петров изведе нов паркинг-простор, со 46 паркинг-места. За моторни возила...

Застрелан полицаец во Ѓорче Петров

Полицаец е застрелан попладнево во населбата Ѓорче Петров. Имал полесни повреди на ногата и е надвор од животна опасност. Нападот се случил околу 16.40...

Ќе се реконструираат улици, граѓаните ќе можат да даваат сугестии

ЃОРЧЕ ПЕТРОВ Владата обезбеди финансиска поддршка од Светска банка за подобрување на локалната патна мрежа и на условите за живеење во општините. За реконструкција на...

Обезбедени таблет-компјутери за учениците

ЃОРЧЕ ПЕТРОВ Во соработка со општествено-одговорни компании, Општина Ѓорче Петров обезбеди дополнителни 108 таблет-компјутери за следење на онлајн наставата. Денеска во просториите на Општината, осум...

Фекалниот колектор во Ѓорче Петров ставен во функција со полн капацитет

ЈП Водовод и канализација – Скопје, како јавен сервис во служба на граѓаните, континуирано ги насочува своите работни активности кон исполнување на потребите на...

Во Ѓорче Петров се забранува сушење алишта во дворови

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, во објава на својата фејсбук-страница соопшти дека Советот на општината усвоил измени во Одлуката за комунален ред,...

Ансамблот „Македонија“ ги оживеа и записите на Ѓорче Петров

Познатиот ансамбл одржа концерт на фестивалот „Илинденски денови“, а во Битола се претставува и со две изложби Ансамблот „Македонија“, кој веќе долги години е дел...

СКОПСКО – инфо

Се гради новото училиште „Димитар Македонски“ во Лисиче Во Општина Аеродром се гради нов училиштен објект на основното училиште „Димитар Македонски“ во населбата Лисиче. Новото...

Норвешки грант за обнова на училиштето „Ѓорче Петров“

Кавадарци Со помош на грант од Kралството Норвешка, објектот на средното земјоделско-шумарско училиште „Ѓорче Петров“ стана енергетски ефикасен. Ова училиште е изградено во 1956 година,...

Во Ѓорче Петров привршуваат работите за корзото

Проектот на општината Ѓорче Петров за изградбата на пешачка зона во паркот и враќање на старото корзо е веќе во втората фаза, претходно се...