11.5 C
Skopje
20.11.2019 - 9:00

Ознака: ѓорче петров

Дрога и муниција пронајдени во куќа во Ѓорче Петров

Полицијата уапси двајца скопјани на возраст од 25 и 32 години при извршен претрес во дом во населбата Ѓорче Петров. Како што информираат од МВР,...

Се чистат диви депонии и училишни дворови во Ѓорче Петров

Екипи на јавното претпријатие „Комунална хигиена“ започнаа акција за генерално чистење на општината Ѓорче Петров. Комуналните екипи вчера расчистуваа неколку големи диви депонии лоцирани...

Ново лед-осветлување во Ѓорче Петров

Жителите од комплексот згради покрај Вардар, во општината Ѓорче Петров, добија ново модерно енергетски ефикасно лед-осветлување. Просторот пред станбениот комплекс сега за станарите, како...

Избувна пожар во двокатен автобус 5 на ЈСП

Пожар избувна и во градски двокатен автобус, кој сообраќаше на линијата со број 5 и, за среќа, освен што е причинета материјална штета нема...

Делчев: Ропството се должи, пред сѐ, на самиот роб и се...

Илинденски ретроспективи Илинденското востание е резултат на десетгодишната револуционерна активност на Внатрешната организација предводена од Даме Груев, Гоце Делчев, Ѓорче Петров, Пере Тошев и плејада...

Владата одобри изградба на нов Клинички центар во Ѓорче Петров

Владата на денешната седница ја усвои Информацијата за започнување на реализација на нов Универзитетски Клинички Центар на гринфилд локација во Скопје и го задолжува...

Нудисти на плажата во Ѓорче Петров

Претседателка на скопското друштво на нудистите била познатата дама, секогаш активна и инвентивна, госпоѓа Шана Виќентиевиќ. Дивите плажи на Вардар биле идеално место за...

Комуналните редари во Ѓорче Петров со засилени контроли

Комуналните редари на општината Ѓорче Петров почнаа со двосменско работење и летово ќе казнуваат исфрлање ѓубре на јавни површини. Од општината заклучуваат дека има...

Исчистени три големи депонии во Ѓорче Петров

Општината Ѓорче Петров исчисти три диви депонии што беа создадени од граѓанска негрижа за животната околина. Со помош на екипи на јавното претпријатие „Комунална...

Одбележани 154 години од раѓањето на Ѓорче Петров

Со положување на свежо цвеќе пред споменикот на Ѓорче Петров, денеска во Прилеп беа одбележани 154 година од неговото раѓање. -Ѓорче Петров е еден од...