2.8 C
Skopje
28.1.2022 - 13:00

Ознака: ѓорге иванов

Барањето за автентичното толкување за помилувањата стигна до Џафери

Барањето за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување што го поднесе пратеничката група на СДСМ, го примил претседателот на Собранието Талат...

Ѓорге Иванов ја доби тужбата против Антикорупциска пред Управен суд

Поранешниот претседател Ѓорге Иванов ја доби тужбата против Комисијата за спречување на корупција, пред Управен суд. Антикорупциска ја донела одлуката без да му овозможи на...

Антикорупциска бара да се раскине договорот за закуп на двајца поранешни...

Барањето за раскинување на договорите за закуп се однесува на двајцата поранешни претседатели, информира Државната комисија за спречување на корупција. - Сакаме да ве известиме...

Иванов: Антикорупциска манипулира, закупот е 1.950, а не 4.500 евра

Експретседателот Ѓорге Иванов реагира откако антикорупциската комисија даде препорака до Владата да се раскине договорот за закуп на неговите деловни простории. Иванов тврди дека...

Иванов побарал и добил канцеларии што ќе ги користи по престанокот...

Кабинетот на претседателот во заминување, Ѓорге Иванов, побарал од владината Служба за општи и заеднички работи да му бидат доделени канцеларии во населба во...

Иванов го одработува последниот ден на претседателската функција

Претседателот во заминување Ѓорге Иванов денеска го одработува својот последен ден на функцијата, за која мандатот официјално му истекува в недела, кога треба да...

Меѓу другите, усвоен законот за Изборен законик кој претходно Иванов не...

Денес во Собранието беше изгласан законот за Изборниот законик, кој претседателот Ѓорге Иванов претходно одби да го потпише. Заедно со овој закон, беа изгласани...

Осудени за „27 април“ побарале помилување од претседателот Иванов

До претседателот на државата Ѓорге Иванов се доставени неколку барања за помилување осудени лица за случајот „27 април“, потврдија од неговиот кабинет, по што...

Вратените двотретински закони ќе го чекаат потписот на новиот претседател

Законите кои претседателот Ѓорге Иванов ги врати во Собранието, и вчера повторно беа изгласани, ќе бидат испратени кај шефот на државата, но ако повторно...

Законите што не ги потпиша Иванов денеска повторно пред пратениците

Законите кои претседателот Ѓорге Иванов одби да ги потпише и ги врати во Собранието, меѓу кои и за заштита од дискриминација, за ОТА и...