9 C
Skopje
16.2.2019 - 19:23

Ознака: ѓорге иванов

Државниот врв повика на сплотеност во трагедијата

Пред зградата на општината Гостивар од вчераутро знамињата се наоѓаат на половина јарбол во знак на жалост и почит за 14-те загинати во стравотната...

Резиденцијата ни на небо ни на земја

Претседател се избира на најдиректен можен начин и затоа, иако Македонија е парламентарна демократија, тој има легитимитет поголем и од претседателот на парламентот и...

Волунтаризмот во политиката внесе своеволност во правниот систем

Дали слободното толкување на Уставот и на законите од страна на носителите на државни функции, државните органи и институции, како и на партиските функционери,...

Иванов: На Водици, Бог да ни даде сила да истраеме пред...

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

Иванов ги прими акредитивите на неколку новонаименувани амбасадори

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Република Естонија, на Суверениот Воен Ред на Св. Јован...

Владеењето на правото повторно на испит

Практиката на континуирано правење преседани во правниот систем на Р Македонија, заради остварување одредени политички цели го компромитираат владеењето на правото. Дали и најновото објавување...

Џафери: Можен е импичмент за Иванов

Претседателот на Собранието на Македонија Талат Џафери денеска на прес-конференција информира дека вчера ги потпишал указите и до Службен весник ги доставил законите за...

Иванов: Законите за јазиците и за ратификација се противуставно објавени

Објавувањето на Законот за употреба на јазиците и на Законот за ратификација на спогодбата од Преспа во Службен весник без потпис на указ од...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото...

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што,...

Новиот шеф на државата ќе го избираме електронски?

Еден од главните фокуси на македонската политичка агенда годинава со сигурност останува и изборот на новиот шеф на државата, бидејќи мандатот на актуелниот претседател...