Ознака: шчербак

Сергеј Баздникин нов амбасадор на Русија во Македонија

Рускиот претседател Владимир Путин го назначи Сергеј Баздникин за амбасадор во Република Македонија, јави ТАСС. Указот за назначување на новиот амбасадор беше објавен заедно со...

Рускиот амбасадор Шчербак ја прослави победата на националниот тим на отворањето...

Заедничко следење на воведниот натпревар од Светското првенство во фудбал во Русија, меѓу домаќинот и Саудиска Арабија, организираше попладнево во хотелот Русија рускиот амбасадор...

Шчербак: За добри односи меѓу Русија и Македонија се потребни двајца

Искрено сакаме односите помеѓу Македонија и Руската Федерација да се унапредуваат успешно, конструктивно, во духот на соработката, заемното разбирање и рамноправност, изјави амбасадорот на...

Шчербак: Македонија добро да ги анализира последиците од влезот во НАТО

Секоја држава има сопствен избор за градење на националната безбедност без разлика дали тоа е со членство во НАТО или воена неутралност - изјави...