5.8 C
Skopje
18.1.2022 - 17:25

Ознака: шума

Гори шума над охридското село Лескоец

Голем пожар избувна кај охридското село Лескоец, каде огнот се проширил во шумата над селото. Огнот изби околу пладне, прво се гледаше само чад, а...

Во Индонезија има шума само за жени

Шума скриена во залив на островот Папуа во Индонезија со векови е свето место за локалното население, кое оди таму да собира школки и...

„Приказна за една шума“ во Центарот за културата – Куманово

На сцената на НУЦК Трајко Прокопиев Куманово, оваа сабота со почеток во 17 часот актерите Никица Јанковски и Матеј Стојковски пред најмладата публика ќе...

Тројца албански државјани по налог на директор од Струга бесправно исекле...

Полицијата поднесе кривична пријава против С.М.(48) од струшкото село Мислодежда поради сомнение за сторено кривично дело „пустошење шуми“ и против албанските државјани В.Л.(35), Б.Т.(35),...

Додека шетал низ шума бил погоден од куршум

Х.В.(63) од село Десово, Ропотово, пријавил дека на место викано Борој, помеѓу селата Дреновци и Десово, додека се движел во шумата, бил погоден од...

Работник загина во шума во Пехчевско

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против правно лице од с. Црник, Пехчевско, и И. М. (48) од с. Црник, одговорно...

Охриѓанец го повредил колегата додека сечеле дрвја во шума

Работник вчера бил повреден од страна на негов колега во шумскиот појас над охридското село Опеница. - При извршен увид на местото на настанот од полициски...

Гледачите опседнати со новата ТВ-серија „Шума“

Новата мини-серија на „Нетфликс“ со наслов „Шума“, адаптација на романот на Харлан Кобен, претставува уште една извонредна полска продукција на американскиот стриминг-сервис. Трилер-серијата „Шума“ има...

Разговарајте на телефон, шетајте во шума и помалку интернет

Германски психијатар порачува За да се борат против ширењето на коронавирусот, многу земји воведоа забрани за движење и контакт или на друг начин го ограничија...

Шума посветена на Калина и Александар

Десетина волонтери, вљубеници во природата од еколошката групација „Зелена сила“, засадија 400 садници бреза, чемпрес, јавор, јасен и бел бор, донација од ЈП „Македонски...